Krabičková dieta - zajímavosti o jídle

Věděli jste, že....

Krabicka svacina

náš výživový poradce je velmi pečlivý při zpracování jídelníčků? Neunikne mu jediný detail o jednotlivých surovinách a všemožných aspektech stravování. Toto je velice důležité, abychom měli perfektní základ pro tvorbu kvalitního dlouhodobého stravování. Naše krabičková dieta pak může být velmi pestrá, správně vyvážená a neskutečně chutná. Naše jídla připravuje do detailu s maximální pečlivostí. A protože se všemi detaily naší krabičkové stravy rádi chlubíme, tak vám přinášíme zajímavosti o jednotlivých ingrediencích a nejrůznějších zákoutích naší stravy. Aktuálně jsme pro vás připraviji již 221 zajímavostí.

 

 

 

221. Pažitka

Pažitka je oblíbenou naťovou zeleninou. Obsahuje hodně vitamínů a minerálů, zvláště B2, C, vápník a draslík. (Ze 100 g pažitky získá naše tělo 10 mg vitamínu C.) Má cibulové aroma, které povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Používá se čerstvá, ale nedoporučuje se v sušeném stavu, protože ztrácí své aroma. Lepší je pažitku skladovat v zamražené podobě. V kuchyni má široké použití. Dá se jí ochutit chléb s máslem nebo polévky. Výborně chutná nasekaná do salátů či vaječných jídel, kde může nahradit cibuli, která má mnohem dominantnější chuť i vůni, ale i houbových pokrmů. Přidává se i k lehkým rybím specialitám nebo do omáček. Pro svou zelenou barvu bývá nejen kořením, ale i ozdobou jídel na talíři.

Zdroj: Wikipedie

 

 

220. Slazené nápoje

Největším rizikem slazených nápojů je jejich nemalá energetická hodnota pocházející výhradně z cukrů, jejichž nadměrný příjem podporuje tvorbu tukových zásob. Kromě energie z potravin tak prostřednictvím slazených nápojů přijímáme další energii v tekuté formě. Nerovnováha mezi příjmem energie a jejím výdejem pohybovou aktivitou pak může vést k  nadváze a obezitě. Příjem slazených nápojů také ovlivňuje naši chuťovou preferenci, tedy to, po kterých dalších potravinách sáhneme raději. Po příjmu nápojů slazených zejména fruktózovým sirupem nedosáhne naše tělo uspokojivého pocitu nasycení a nutí nás přijímat další a další potraviny nebo nápoje, bohužel ovšem sladké chuti. Jednoznačně negativní vliv mají slazené nápoje na stav zubů. Vysoký příjem jednoduchých cukrů se podílí na rozvoji zubního kazu a kyseliny obsažené v některých nápojích poškozují zubní sklovinu.

Zdroj: http://www.viscojis.cz/

 

219. Chléb

V současné době dochází v honbě za zákazníkem ke zlevňování výroby chleba, což má za následek i zhoršování jeho kvality. Dochází k rušení výroby tradičního kváskového chleba. Chléb je připravován z pytlovaných směsí, které obsahují enzymy a přídatné látky ("éčka"). U některých chlebů je snižován podíl dražší žitné mouky z 45 až na 20%. Jsou zaváděny technologie na rozemílání starého chleba a pečiva, tato směs je pak přidávána do nového chleba. Dochází i ke změně technologie výroby kvasu, která výrazně zkracuje dobu kvašení.

Zdroj: Wikipedie

 

218. Červená řepa

Obsahuje v hojném množství betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Při ateroskleróze se doporučuje léčivá kúra: syrová šťáva z červené řepy v dávce 50-100 ml denně po dobu alespoň deseti dní. Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, a tím zásobování buněk kyslíkem. Vyvolává optimističtější náladu. Zbavuje střeva jedovatých látek, odstraňuje zácpu. Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku.

Zdroj: Wikipedie

 

217. Rukola

Rukola patří do čeledi brukvovitých, je tedy příbuzná s kapustou, brokolicí, ředkvičkami, růžičkovou kapustou, kedlubnami, ale i řeřichou nebo hořčicí. Všechny rostliny z této čeledi jsou zdrojem isothiokyanátů, které mají antikancerogenní účinky, konzumací brukvovitých rostlin tedy chráníme tělo před rakovinou.

Pokud jde o vitamín C a beta karoten, obsahuje rukola mnohem více těchto látek, než jiné listové zeleniny. Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, odvar z kořene se používá při zažívacích problémech. Konzumace rukoly zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá detoxikovat játra a pročišťovat krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky.

Zdroj: www.nazeleno.cz

 

216. Grilování

Lékaři či hygienici nevidí problém v občasné konzumaci grilovaného masa. Také proto, že v Čechách je grilování pouze sezonní záležitostí, tím pádem není pro náš organismus tolik zatěžující. Ovšem při pravidelné nebo dokonce denní konzumaci by byli jednoznačně proti. A to především proto, že se v grilovaném mase vytváří dva typy sloučenin, které jsou zdravotně závažné, projevují se totiž jejich toxické, karcinogenní a mutagenní vlastnosti.

Vhodnou a zdravou přílohou k takovému masu je sezónní zelenina, opékaná či čerstvá (třeba pokapaná olivovým olejem). Ke grilovanému masu se nedoporučuje jíst pečivo, protože snižuje schopnost trávení masa, kromě zeleniny jsou vhodné opékané brambory. Ideálním pitím je víno (dle barvy masa) nebo pivo, které se vypořádá s mastnotou z masa daleko lépe než voda.

Zdroj: www.zdrava-vyziva.zdrave.cz

 

215. Játra

Z výživového hlediska lze játra označit za jednu z nejhodnotnějších potravin. Je to orgán, který mimo jiné slouží organismu jako zásobárna glykogenu, cholesterolu, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Samotná hmota jater je tvořena především vodou a bílkovinami.Čeho si na játrech jako potravině velmi ceníme, je vysoké množství vitamínů rozpustných v tucích. Játra jsou suverénně nejbohatším zdrojem vit A. Vysoký je též obsah vit D. Z vitamínů rozpustných ve vodě vynikají játra vitamíny řady B. Při chudokrevnosti jsou doporučována nejen pro vysoký obsah vit B12, ale především pro velmi vysoké množství železa. Velmi vysoký obsah vit A některých dalších mikronutrientů činí z jater potravinu, kterou nelze konzumovat příliš často. Snadno by při vyšší spotřebě mohlo dojít doslova k předávkování těmito látkami s negativním účinkem na lidské zdraví.

Zdroj: www.nutricoach.cz

 

 

214. Šalvěj lékařská

Používá se jako koření, chutná trpce a nahořkle, hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu, přidává se do omáček, nádivek a k ochucení sýrů. Používá se též v léčitelství pro své protizánětlivě, antivirotické a antibakteriální účinky a zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Šalvěj je i osvědčenou přísadou do čajových směsí při léčbě různých druhů rakovin. Šalvěj je žádaná i v kosmetice, kde se využívají její stahující a dezinfekční schopnosti. Odvar z 200 g šalvěje na jeden litr vody se přidává do osvěžující koupele. Potlačuje tvorbu lupů, proto se pro závěrečné oplachování hlavy doporučuje šalvějový nálev. Pleťová voda ze šalvěje léčí problematickou pleť a akné. Pro účinky při léčbě zánětů v ústní dutině a při potlačení nepříjemného zápachu se výtažky ze šalvěje přidávají do ústních vod a zubních past (doporučuje se i žvýkání čerstvého listu nebo kloktání nálevu).

Zdroj: Wikipedie

 

213. Růže šípková

Šípky jsou jedlé a bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C. Vaří se z nich čaj na posílení organizmu a vzhledem k tomu, že šípky působí i mírně močopudně, dá se použít i při onemocnění močového ústrojí nebo ledvin. Ze šípků je možné vyrábět také sirupy, zavařeniny, kompoty, domácí víno nebo šípkový likér. Šípkový čaj působí preventivně proti nachlazení a infekcím, zpevňuje cévní stěny a příznivě působí při křečových žilách. Uklidňuje a zlepšuje schopnost soustředění a pomáhá proti jarní únavě.

Zdroj: Wikipedie

 

 

212. Hořčík

Dostatek hořčíku v potravě je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů (mírní podrážděnost a nervozitu), ale i pro uvolňování energie z glukózy a pro správnou stavbu kostí. Udržuje v dobrém stavu oběhový systém a je prevencí infarktu. Řadě žen odstraní potíže spojené s premenstruálním syndromem. Mírní deprese a přispívá ke zdravým zubům..V kombinaci s vápníkem působí hořčík jako přirozený uklidňující prostředek. Jeho nedostatek často pociťují sportovci, diabetici a lidé, kteří pijí příliš alkoholu. Projevuje se podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce nebo arytmiemi. Může vyvolat také deprese, případně záchvat astmatu.Přirozenými zdroji hořčíku jsou banány, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, obilí, celozrnné pečivo, ale i čokoláda.

Zdroj: Wikipedie

 

 

211. Okurka setá

Obsahuje značné množství draslíku, takže dokáže zcela přirozeným způsobem odvodňovat organismus. Je vhodnou zeleninou pro osoby trpící dnou nebo revmatismem. Dobře působí na krevní oběh. Navíc okurky jsou nízkoenergetické, což lze využít při léčbě obezity. Nejsou vhodné při nemocech ledvin, žaludku, srdce a cév.

Zdroj: Wikipedie

 

 

210. Červená řepa

Obsahuje v hojném množství betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, a tím zásobování buněk kyslíkem. Vyvolává optimističtější náladu. Zbavuje střeva jedovatých látek, odstraňuje zácpu. Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku.

                                                                                                     Zdroj: Wikipedie

 

209. Jablko

Jablka obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny. Také snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva a posilují dásně.

Jablka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Vyrábí se z nich mošty a džusy, džemy, kompoty, čaje , aroma do jiných jídel. Mají nezastupitelné místo ve výživě - obsahují celou řadu látek prospěšných organismu, zvyšují imunitu, mají vliv na odolnost vůči stresu. Pro všechny tyto účinky se v populární literatuře a časopisech často opakuje doporučení konzumovat nejméně jedno jablko denně. Zajímavé je, že aromatické látky z jablek, pokud je v organismu nezničíme jinými látkami v potravě, prostupují tělem a uvolňují se např. skrze vlasy ven, pravidelní konzumenti jablek tak doslova voní po jablíčkách.

                                                                                                                                                                                                                                               Zdroj: Wikipedie

 

 

208. Zinek

Zinek patří mezi prvky, které mají velmi významný vliv na správný vývoj všech živých organizmů- rostlinných i živočišných. Přítomnost zinku v potravě je důležitá nejen v době růstu, kde jeho nedostatek vede opožďování tělesného i duševního dospívání, ale i v dospělosti. Nedostatečné množství zinku v potravě totiž způsobuje nechtěný úbytek na váze, pomalé hojení ran, zhoršování paměti a smyslové poruchy – především zrakové a čichové. V potravě jsou hlavními zdroji zinku játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky a mořští živočichové – hlavně ústřice. Z rostlinných produktů jde především o celozrnné cereálie, fazole ,ořechy a dýňová semena.

                                                                                                    Zdroj: Wikipedie

 

207.Vápník

Vápník je nejhojněji se vyskytujícím minerálem v lidském těle. Hraje zcela nezastupitelnou roli pro zachování zdraví našich kostí. V lidské potravě představuje vápník velmi podstatnou složku, mimo jiné napomáhá také správné funkci srdce, svalů a nervové soustavy a přispívá ke srážení krve. Hlavním zdrojem vápníku v lidské potravě jsou mléko a mléčné výrobky. Kromě toho je vápník ve zvýšené míře přítomen ve většině listové zeleniny, semenech (zejména máku), ořeších, ovesných vločkách a řadě minerálních.

                                                                                                    Zdroj: Wikipedie

 

206. Popraskaná kůže

Na popraskanou kůži na rukou nebo na nohou pomáhají obklady z tvarohu. Necháme působit jednou denně alespoň tři hodiny, pak místo ošetříme výživným krémem.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

205.Proti napětí

Ze stresu a nepravidelné stravy cítíme často nepříjemné pocity v žaludku. Pomocí jemného tlustého kosmetického štětce se jich můžeme zbavit. Štětcem procházíme přes oblast břicha z levé strany do pravé, opakujeme 10krát. Nastartujeme tím lymfatický systém a budeme se cítit uvolněněji.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

204. Ředkvička na nohy

Trápí-li nás bolesti nohou, vyzkoušíme domácí originální zábal. Ředkvičky nakrájíme na menší plátky a vložíme mezi prsty na nohou. Listy ředkviček namočíme do studené vody a obložíme jimi chodidla. Oblečeme si bavlněné ponožky a necháme 10 minut působit.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

203. Na krásné vlasy

Potřebujeme-li zvětšit objem vlasů, opláchneme je pivem.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

202. Výživná maska na celé tělo

Potřebujeme 2 až 3 co nejměkčí avokáda, která zbavíme pecek a slupek. Vnitřky rozmačkáme vidličkou, přidáme lžíci olivového oleje a umícháme na kaši. Hmotu nanášíme postupně na celou pokožku a můžeme ji použít i na tváře. Po nanesení ji necháme působit 10 minut a setřeme tamponem. Pokožka bude vláčná a příjemná na dotek.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

201. Záděry na rukou

Když se nám tvoří záděry na rukou kolem nehtů, tak si pomůžeme, když je ponoříme na 10 min do směsi teplé vody a šťávy z 1 citronu. Pak ruce osušíme a natřeme výživným krémem. Záděry v okolí nehtového lůžka se rychle zahojí, když konečky prstů ponoříme na 10 min do ohřátého olivového oleje. Po koupeli kapku oleje vmasírujeme do záděrů.

Zroj: Drobné rady pro domácnost

 

200. Pleť

Po umytí čajem z řebříčku naše pleť zazáří. Jemná a růžová bude po vyčištění vnitřní stranou melounové slupky. Vrásky přibrzdí kefír. Umyjeme si jím každý den obličej. Červená a podrážděná pleť se uklidní, když ji ráno opláchneme mlékem. Pihy vyblednou po každodenním potírání citronovou šťávou. Podobně účinkují i čerstvé celerové listy zalité vařící vodou.. Pigmentové skvrny zmizí po dotyku měsíčkové masti.. Pleť vyhladí kolečko syrového bramboru.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

199. Zdravé zuby

Mezi kyselinotvorné potraviny, které nám uvolňují vápník ze zubů a kostí, patří káva, čaj a coca-cola. Pro zdraví je nezbytný dostatečný přísun vápníku a vitaminů A,C a D. Získáme je z potravin, když budeme jíst fazole, špenát, brokolici, lososa a mléčné výrobky.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

198. Kruhy pod očima

Čím méně se pohybujeme, tím se zpomaluje proudění lymfy a v našem těle se ukládají škodliviny a přebytečná voda. Když ležíme, tak se nám nepročištěná lymfa hromadí pod očima a vykresluje tmavé kruhy a váčky. Pomůže nám, když budeme spát na pevném polštáři. Hlava má zůstat o něco výš než tělo a snažíme se celkově detoxikovat organismus.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

 

197. Bílky na hladkou pleť

Trápí-li nás drobné vrásky a zvětšené póry, ušleháme dotuha 2 vaječné bílky a 4 kapky citronu. Směs naneseme na obličej jako masku, necháme 10 minut působit a omyjeme teplou vodou. Místo bílků můžeme použít také tvaroh.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

196. Pleťová voda na mastnou pleť

Převaříme 5 dl vody a vařící vodou zalijeme 100g usušených jitrocelových listů, necháme louhovat 10 minut. Listy scedíme a tekutinu přelijeme do uzavírací lahvičky, přilijeme 1 dl 70% alkoholu a necháme přes noc uležet. Druhý den můžeme pleťovou vodu aplikovat k čištění.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

195. Pevné nehty

Lámavé a štěpící se nehty jsou problémem, který trápí mnohé z nás. Jednoduchou pomůckou je několikadenní potírání rozkrojenou cibulí.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

194. Hrozny proti vráskám

Přes sítko propasírujeme asi 15 bobulí bílého hroznového vína a smícháme je s polévkovou lžící ovesných vloček. Naneseme na vyčištěný obličej a necháme asi 15 min působit.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

193. Spalovače tuků

Pórek nám sníží chuť na sladká jídla. Sójové klíčky ovlivňují správné fungování hormonů a pomáhají nám formovat postavu.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

192. Síla semínek

Semínka jsou bohatá na nenasyené mastné kyseliny, které nastaví látkovou přeměnu na správné obrátky. Kromě toho pomáhají při regulaci hladiny cholesterolu. Málokterá rostlinná potravina obsahuje takové množství selenu jako dýňová semínka. Tento stopový prvek působí protizánětlivě, posiluje srdce a krevní oběh, podporuje paměť a schopnost koncentrace.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

191. Peeling

Smícháme 2 lžíce hladké mouky a 1 lžičku hrubé soli, přidáme trochu vody a vytvoříme kašičku. Takto vytvořeným peelingem si můžeme masírovat obličej i další části pokožky. Peeling důkladně opláchneme vlažnou vodou a citronovou šťávou, nakonec naneseme hydratační krém.

Do plytkého talíře nasypeme tenkou vrstvu moučkového cukru, ruku si dobře namydlíme a přiložíme ji na cukr. Takto připraveným peelingem si masírujeme obličej nebo jinou část těla. Peeling opláchneme vlažnou vodou a nakonec naneseme hydratační krém.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

190. Proti ischiasu

V masovém mlýnku pomeleme 30 ks kaštanů. Nastrouháme 1 velký kořen křenu, nakrájíme 2 cibule a 2 hlavičky česneku. Vše dáme do sklenice a zalijeme litrem denaturovaného lihu. Směs necháme 6 týdnů stát, občas promícháme a nakonec scedíme do sklenice. Na bolestivá místa po potření přiložíme suchou textilii.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

189. Očista organismu

Ocet ovlivňuje kyselost vnitřního prostředí organismu, podporuje trávení a čistí organismus od toxinů, proto bychom měli ocet zařadit do našeho jídelníčku co nejčastěji. Chlorofyl odvede z těla toxiny, především těžké kovy a pesticidy, proto si dopřejme v našem jídelníčku co nejvíce zelených listů. Ideální pročišťovací kúrou je šťáva z citronu s vodou. Jedy, které rozpustí šťáva, voda lehce odvede z organismu. Játra čistí tělo od toxinů pomocí dvou enzymů, zelí podporuje produkci obou dvou. Játra chrání před chemikáliemi, léky a alkoholem složky, které obsahují sezamová semínka. Zelený čaj patří mezi nejsilnější antioxidanty a posiluje imunitní systém.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

188. Nevolnost

Nevolnost v autě, autobuse nebo jiném dopravním prostředku zaženeme rychle a spolehlivě zázvorem. Stačí sníst několik kousků zázvorových keksů a pocit nevolnosti je pryč. Zázvor je teba do organismu doplnit vždy v dvouhodinových intervalech.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

187. Na bradavice

Uvaříme v hrnku mladou dubovou kůru a co nejteplejším odvarem si potíráme bradavici. K jejich likvidaci můžeme použít také čerstvý květ měsíčku lékařského, kterým si budeme potírat postižené místo.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

186. Proti křečím

Výborný bylinkový nápoj proti křečím je čaj z alchemilky. Po malých doušcích pomůže i spařený fenykl.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

185. Neškodné projímadlo

Do hrnku s vodou namočíme na noc 3 omyté sušené fíky. Ráno nápoj trochu ohřejeme a vypijeme, fíky sníme a dobře rozkoušeme. Výsledek poznáme za chvíli.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

184. Nespavost

Mořské ryby obsahují mastné kyseliny, které podporují zdravý rytmus spánku a bdění. Šťáva z karotky a hlávkového salátu obsahují látky, které celkově uklidňují organismus a podporují spánek. Nespavosti nás může zbavit také konzumace celerové šťávy. Banány obsahují kombinaci látek, které navozují spánek. Osvědčený recept je, vypít před spaním hrnek vlažného mléka s medem.

Když se v noci často probouzíme, tak by nám mohlo pomoci, když na 30 sekund ponoříme obě paže až po ramena do studené vody. Vodu z rukou neutíráme, ale necháme volně uschnout. Po chvíli určitě usneme.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

183. Vřesový čaj

Z vřesu obecného se sbírá květ a nať. Obvykle se připravuje zábal z 1a půl lžíce květů na 5 dl vody. Pije se 2-3krát denně po jídle jako diuretikum nebo 30 min před jídlem jako stomachikum. Vyšší dávky uspávají, čehož se využívá při nespavosti.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

182. Na uklidnění žaludku

Hrst sušených brusinek vložíme do vody a povaříme. Brusinky sníme a odvar vypijeme. Stejně působí i borůvky. Rozbouřený žaludek uklidní také čaj ze směsi anýzu, fenyklu, máty a koriandru.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

181. Zdravá ústní dutina

Vyplachování úst odvarem z citronové kůry a vína nebo octa má příznivý vliv na zdraví celé ústní dutiny a zbaví nás nepříjemného zápachu.

Teplý odvar z borovicového jehličí uvařeného v octové vodě pomáhá při bolesti zubů.

Na hnisavé rány pomáhá obklad z dorůžova kvetoucího lopuchu devětsilu. Na ránu dáme vrstvu čisté gázy, přiložíme lopuchový list a převážeme. Vyměňujeme podle potřeby.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

180. Zelený japonský křen

Zelený japonský křen wasabi nás ochrání před zhoubnými buňkami a zvyšuje prostupnost cév, ale je velice pálivý. Můžeme ho konzumovat v suši.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

179. Hnisání

Zelí působí dezinfekčně a normalizuje tělesnou teplotu. Léčivé jsou všechny druhy zelí. Listy musí být svěží. Omýváme je, jen když jsou přikládány na otevřenou ránu. Ze zelného listu vyřízneme středový košťál, list několikrát přejedeme válečkem na nudle, pak přiložíme na nemocné místo a lehce převážeme obinadlem. Listy můžeme přikládat studené nebo nahřáté, ale nevaříme je. Obklad měníme ráno a večer. Po sejmutí obkladu místo hned omyjeme vlažnou vodou, aby se pokožka tolik nepodráždila. Zelný list neuzavře ránu, dokud z ní nevytáhne všechny škodliviny.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

178. Krvácející dásně

Tento problém nám pomůžou řešit kedlubny. Kedlubny obsahují vitamin K, a ten zastavuje krvácení a také se osvědčil při léčbě paradentózy.

Zdroj. Drobné rady pro domácnost

177. Lék z aloe proti chřipce

Potřebujeme 300g čerstvých listů z Aloe vera (rostlina musí být stará 3-5 let),500g domácího medu, 7dl přírodního bílého vína, 1dl lihu (96%). Aloe rozdrtíme ve skleněné nádobě nekovovým předmětem. Přidáme med, víno a líh. Suroviny dobře promícháme, vlijeme do tmavé sklenice, dobře ji uzavřeme a odložíme na 5 dní na tmavé místo. Scedíme jen takové množství, které spotřebujeme za týden. Prvních 5 dní užíváme 1 kávovou lžičku třikrát denně dvě hodiny před jídlem. Pak 3krát denně hodinu před jídlem 1 polévkovou lžíci. Uvedený lék nás zbaví angíny a chřipky za dva dny, ale vhodný je i jako prevence, když si dvakrát do roka uděláme měsíční kúru.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

176. Chřest

Prospívá ledvinám, neboť je močopudný. Čistí krev a výborně zbavuje tělo jedů po zimě. Urychluje látkovou výměnu a spalování tuků. Chřestová šťáva s mrkvovou, řepnou a okurkovou podporuje léčbu revma, zánětu nervů, cukrovky, chudokrevnosti a prostaty.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

175. Rebarbora

Plusy:

Ničí škodlivé mikroorganismy a zbavuje tělo jedů. Váže na sebe tuky a pomáhá při hubnutí. Vláknina podporuje činnost střev a uvolňuje zácpu. Vápník posiluje svaly a kosti. Kyselina listová příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a podporuje tvorbu krvinek. Kyselina pantotenová zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů. Niacin aktivuje energii buněk.

Minusy:

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové se ani uvařená rebarbora nedoporučuje konzumovat více než dvakrát týdně. Opatrně ji konzumujeme, máme-li problémy se žaludkem. Trpíme-li žlučovými nebo močovými kameny, raději ji nejíme vůbec.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

174. Pomoc při průjmu

Při průjmu obvykle pomůže cibule. Dvě až tři cibule najemno nastrouháme a smícháme s tvarohem. Směs jíme pětkrát denně v malých dávkách. Oleje, jež cibule obsahuje, podporují trávení a ničí škodlivé bakterie ve střevech.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

 

173. Opar - herpes

Na začínající opar naneseme tenkou vrstvu sody bikarbony. Opakujeme vícekrát během dne. Opar zmizí v průběhu tří dnů.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

172. Česnekový sirup proti chřipce

Potřebujeme stejné množství medu a oloupaných stroužků česneku. Česnek prolisujeme do misky, přidáme med, promícháme a necháme přes noc stát. Druhý den přeneseme směs na pánev, opatrně ohříváme na mírném ohni a micháme, dokud se med nerozpustí. Pak scedíme přes sítko s gázou do vyvařené tmavé sklenice s uzávěrem. Odložíme na chladné místo, vydrží až šest měsíců. Při chřipce a nachlazení užíváme 1-2 lžičky třikrát denně.

Zdroj: Drobné rady pro domácnost

171. Efektivní hubnutí

Dieta - bez úravy jídelníčku, nebudu hubnutí možné, a tak, musíte z Vašeho jídelníčku odstranit tučná a nezdravá jídla. Také je důležité si jídlo rozložit do několika malých dávek a dodržovat rozestup mezi jídly max. 3 hodiny.

Cvičení a dostatek pohybu - při hubnutí je důležitý také dostatek pohybu. Aby hubnutí bylo co nejefektivnější je potřeba zvýšit energetický výdej a to se nám podaří dostatkem pohybu.

Potravinové doplňky - v případě, že je to nutné, můžeme také použít potravinové doplňky, jako jsou například chrom, jablečný ocet (v tabletách) nebo L-Karnitin.

Zrdoj: www.zdravehubnuti.cz

 

170. 6 kroků k udržení zdravého srdce

1. Hlídejte si hladinu cholesterolu - mezi potravinami, které snižují hladinu cholesterolu, vyniká především cibule, jablka, mrkev, fazole, oves a zelený i černý čaj.

2. Vyhodnoťte rizika - pokud se u vás střetává více rizikových faktorů, jako je kouření, nadváha nebo vysoký tlak či cholesterol, je riziko srovnatelné se situací, kdy je přítomen pouze jeden rizikový faktor ve vysoké míře. Při dvou rizikových faktorech existuje dvojnásobné riziko srdečního onemocnění v následujících šesti letech.

3. Pokud je to třeba, zhubněte - snížením váhy snížíte krevní tlak, riziko cukrovky a vylepšíte si hladinu cholesterolu. Jak jste na tom, zjistíte jednoduše například spočtením tzv. indexu tělesné hmostnosti (BMI) Normální BMI se pohybuje mezi 18,5 - 24,9, BMI v rozmezí 25 - 29,9 znamená nadváhu, BMI 35 - 39,9 se pak definuje jako obezita 2. stupně a BMI 40 a více jako obezita 3. stupně. BMI = hmotnost (kg) / výška (nadruhou) (m).

4. Omezete nasycené tuky - snižte příjem nasycených tuků a zcela se vyhněte škodlivým trans-mastným kyselinám, které jsou obsažené ve ztužených tucích přidávaných do některých druhů sladkého pečiva a zákusků, čokoládových polev nebo do většiny pokrmů rychlého občerstvení.

5. Zařaďte do jídelničku vlákninu, celozrnné výroobky a ořechy - k obohacení jídelníčku o vlákninu přispěje i to, když bílé pečivo nahradíme celozrnným. Celozrnným výrobkům dejte přednost i v případě těstovin a rýže.

6. Hýbejte se, buďte v klidu a nekuřte - kouření, stres, nedostatek pohybu a spánku a nadměrná konzumace alkoholu, to všechno jsou faktory ohrožující naše srdce.

zdroj: Zdravé hubnutí

169. Dýně

Dýně neboli tykve patří spolu s okurkou a melounem do čeledi tykvovitých (dýňovitých). Plody dýně obsahují 90 % vody a hodně vlákniny - ideální kombinace pro naše trávení. Vláknina na sebe váže nežádoucí toxiny v organismu a zároveň pozitivně ovlivňuje střevní peristaltiku a tedy pochody v trávícím traktu. Dále v dýni nalezneme důležité minerály (sodík, draslík, hořčík a železo), karotenoidy betakaroten a alfakaroten, což jsou provitamíny skupiny A, z nichž si náš organismus vytváří vitamín A, který hraje důležitou roli při odstraňování škodlivých volných radikálů z těla.

zdroj: Zdravé hubnutí

168. Ořechy

Vápník z ořechů dokáže naše tělo využít mnohem lépe než vápník z mléka a mléčných výrobků. Doporučují se proto především těm, kteří z nějakého důvodu mléko nebo mléčné výrobky nekonzumují, jako prevence osteoporózy. Z pouhých 10g mandlí získáme celých 252mg vápníku, což je zhruba pětina až čtvrtina doporučené denní dávky zdravému jedinci.

zdroj: Zdravé hubnutí

167. Heřmánek pravý

Bylinka zejména uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a potopudně. Příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů, je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu (jako kloktadlo).

zdroj: bylinky A-Z

 

166. Pýr plazivý

Z rostliny se sbírá pouze oddenek. Tato bylina nejen čistí krev, ale také podporuje trávení, působí močopudně a projímavě. Dokáže detoxikovat játra a také snížit hladinu cholesterolu. Obsahuje například inulín, minerální soli, kyselinu křemičitou a saponiny, což jsou látky veskrze prospívající lidskému tělu.

zdroj: Zdravé hubnutí

 

165. Andělika lékařská

Statná dvouletá bylina nebo krátkodobá trvalka z vlhkých lesnatých krajů. Její použití - všechny části povzbuzují dýchání, chuť k jídlu a používají se k léčbě onemocnění hrudníku a zažívání. Mladé listy a výhonky se používaly k ochucování vín a likérů.

zdroj. bylinky A-Z

 

164. Chaluha bublinatá

Obsahuje přírodní jód a velké množství minerálů, snižuje riziko výskytu nádorů prsů a dělohy. Užívá se při snížené činnosti štítné žlázy a při obezitě. Působí antirevmaticky.

zdroj: www.energy.cz

163. Svízel syřišťový

Užívá se při zánětech a křečích, příznivě ovlivňuje lymfatický systém a činnost štítné žlázy, sleziny, jater a ledvin.

zdroj: www.energy.cz

162. Fenykl obecný

Je výborné sekretolytikum, usnadňuje vykašlávání, tlumí křeče, nadýmání, zlepšuje trávení a tvorbu mléka. Obsahuje látky podobné ženským hormonům.

zdroj: www.energy.cz

161. Jestřabina lékařská

Snižuje hladinu krevního cukru. Je velmi vhodná při zánětech močových cest a hořečnatých onemocněních spojených s vyrážkami, zvyšuje tvorbu mléka.

zdroj: www.energy.cz

160. Kakost smrdutý

Užívá se při mužské a ženské neplodnosti, při urologických problémech, zánětech nervů, ekzémech a při vnitřním krvácení. Obsahuje radium.

zdroj: www.energy.cz

159. Všedobr horní

Povzbuzuje celý zažívací trakt, užívá se při menstruačních potížích, při nádorech dělohy, chorobách jater a ledvin, sleziny, močových cest, nervové soustavy. Zlepšuje krevní oběh a zvyšuje odolnost proti stresu.

zdroj: www.energy.cz

158. Mochna husí

Uvolňuje křeče při kolikách, při bolestivé menstruaci, má žlučopudný, protizánětlivý a svíravý účinek, užívá se při krvavých průjmech. Obsahuje značné množství lithia.

zdroj: www.energy.cz

157. Trnovník akát

Užívá se jako spamzmolytikum, při křečích žaludku a hladkého svalstva střev, má výrazné močopudné vlastnosti. Zvyšuje tvorbu přírodních enzymů, užívá se pro lepší trávení bez zvyšování chuti k jídlu.

zdroj: www.energy.cz

156. Obsah kofeinu v nápojích (šálek o objemu 150 ml)

- klasická káva průměrně 64-95 mg kofeinu
- instantní káva asi 35 mg
- černý čaj 47 mg
- zelený čaj 30 mg
- kolové nápoje 20-23 mg
- energetický nápoj dokonce 48 mg

Zdroj: http://ona.idnes.cz/vim-co-jim-jak-vybrat-kavu-caj-a-mlecne-napoje-fmh-/dieta.aspx?c=A130610_111924_dieta_pet

155. 7 důvodů proč začít běhat

7. Udrží vám chřipku od těla

Appalachian State University v Severní Karolíně se soustředila pro změnu na sledování vlivu běhání na vaši imunitu. A na co místní vědci přišli? Neomylně prokázali, že jogging a jemu podobné aerobní aktivity výrazně posilují imunitní systém a snižují riziko, že chytíte chřipku, až o polovinu.

zdroj: měsíčník Dieta

154. 7 důvodů proč začít běhat

6. Vylepší váš spánek

Zatímco během dne se běhání postará o vaši větší ostražitost a bystrost i lepší pracovní výkony, v nočních hodinách je běh skvělým pomocníkem při usínání. Na univerzitě v Oregonu to prokázal výzkum provedený na 2600 mužích a ženách ve věku 18-85let, který odhalil, že aerobiní aktivita, jakou je právě běhání, dokáže zlepšit schopnost usínat i kvalitu samotného spánku o neuvěřitelných 65%!

zdroj: měsíčník Dieta

153. 7 důvodů proč začít běhat

5. Posílí Vaše kosti

Je dlouho známým faktem, že jogging posiluje nejen svaly, ale kladně v tomto směru působí také na celou vaši kostru. Je tedy skvělou prevencí před osteoporozou (což by měly ocenit především ženy). Studie uskutečněná na University of Missouri dokonce ukázala, že běhání pro vaše kosti udělá ještě něco: zvýší jejich hustotu víc než jakékoli posilování!

zdroj: měsíčník Dieta

152. 7 důvodů proč začít běhat

4.Chrání Váš zrak

Pokaždé, když se vydáte na svou pravidelnou běžeckou trasu, také aktivně chráníte svůj zrak. Studie provedená  na Lawrence Berkleley National Laboratory v Kalifornii totiž odhalila, že běháním radikálně snížíte pravděpodobnost výskytu šedého zákalu nebo degenerativních očních onemocnění spojených se stárnutím. Prokazatelná byla prevence u všech repondentů, kteří uběhli kolem 4kilometrů denně. Rizika výše uvedených onemocnění u nich klesla na polovinu! Aby se takový kladný účinek běhu projevil i u vás, myslete při tom ještě na jednu podstatnou maličkost: na odpovídající ochranné, případně tmavé brýle.

zdroj: měsíčník Dieta

151. 7 důvodů proč začít běhat

3. Probudí Vaši sexualitu

Jakkoliv to zní podivně, při běhání můžete zažít také nefalšované pocity sexuálního vzrušení (a nebude to jen těsnými běžeckými kalhotami). Při běhání dochází totiž nejen k prokrvování mozku, ale také reprodukčních orgánů. Na Texas University dokonce prokázali, že už dvacetiminutová aerobní aktivita, jakou je třeba právě běh, zvyšuje sexuální vzrušivost. Kromě toho, při běhání se i vy stanete víc sexy! Procesy, které v těle vyvolává, působí pozitivně na vaši sebedůvěru a také vás činí přitažlivější po vaše okolí. Doslova vyzařujete spokojenost, sex-appeal, pohodu. A na to opačné pohlaví prostě slyší!

zdroj: měsíčník Dieta

150. 7 důvodů proč začít běhat

2. Prodlužuje život

Běhání v mírném tempu, praktikované hodinu až dvě a půl hodiny týdně, dokáže ženám prodloužit život o 5,6 roku a mužům dokonce o 6,2roku - to zjistil pro změnu výzkum Copenhagen City Heart Study. Pravidelní běžci potvrdili také převážně pozitivní pocit ze života jako takového. Běhání (jinak také jogging) jim dopřává nejen delší, ale také kvalitnější prožitý život plný zdraví až do požehnaného věku. K podobným závěrům došla také jednadvacet let trvající studie Stanford University. Její výsledky poukázaly právě na to, že lidé věnující se pravidelně běhu jsou méně nemocní, zůstávají déle aktivní a je u nich prokazatelně nižší riziko předčasného úmrtí. Rozdíly v kvalitě života běžců a neběžců se mimo jiné prohlubovaly jiné prohlubovaly právě s jejich vzrůstajícím věkem. Čím starší byli respondenti tohoto dlouholetého průzkumu, tím více byly patrné kladné vlivy joggingu na jejich život a tím více se rozevíraly nůžky mezi tím, jak se v určitém věku cítili oni a jejich vrstevníci, kteří běh nevyznávali.

zdroj: měsíčník Dieta

 

149. 7 důvodů proč začít běhat

1. Povzbudí Váš mozek

Jako aerobní aktivita povzbuzuje běhání krevní oběh a zvyšuje množství kyslíku přiváděného do mozku, a tím povzbuzuje jeho kognitivní neboli poznávací funkce. Mnohé studie poukazují také na to, že běhání má kladný vliv na koncentraci, paměť, schopnost učit se nové věci nebo činit důležitá a rychlá rozhodnutí. Průzkum univerzity v Illinois prováděný na respondetech ve věku 18 - 24 let dokonce prokázal, že jeho účastníci po třicetiminutovém běhu dokončovali logické úlohy daleko rychleji a přesněji. A tato skutečnost může skutečně obohatit celý váš budoucí život! Protože jak vyplývá z další studie, tentokrát uveřejněné v americkém měsíčníku American Journal of Health Promotion, lidé věnující se běhu a jiým aerobním aktivitám mají ve stáří o 21% nižší pravděpodobnost, že jim do života zasáhne například stařecká demence.

zdroj: měsíčník Dieta

 

148. Vlašské ořechy

Plody ořešáku královského byly nejspíš konzumované již v dobách neolitu. Obsahují vitamin E, omega-3 mastné kyseliny i vitaminy B1 či B6, hořčík, měď a zinek. Patří k potravinám, které jsou nejvhodnější při dietě, udržují nízkou hladinu cholesterolu, jsou cenné pro zdravé vlasy a pokožku a posilují činnost střev.

zdroj: měsíčník Dieta

147. Ředkvičky

Pocházejí pravděpodobně z Asie, ale již ve starověkém Egyptě byly základní potravinou dělníků při stavbách pyramid. Obsahují hořčičné oleje a silice, které sice mohou za štiplavou chuť, ale v těle působí blahodárně. Zabraňují množení nežádoucích bakterií v trávicím traktu a bojují proti nadýmání a průjmům. A pokud jej budete konzumovat zjara, posílíte svou imunitu. Kdyby vás ředkvičky příliš pálily, zkuste je na chvíli namočit do studené vody.

zdroj: měsíčník Dieta

146. Červená cibule

O používání cibule jsme se mohli dovědět už ze starověkých tabulek a její pravlastí je zřejmě Střední Asie. Červená odrůda obsahuje prospěšné antioxidanty. Najdete v ní i látky, které podporují detoxikaci a úbytek váhy. Sirná směs v cibuli snižuje i cholesterol a zrychluje metabolismus tuků. Je nabitá chromem, který snižuje krevní cukr. Podle zahraničních studií je konzumace 2-3 červených cibulí týdně též prevencí proti některým druhům rakoviny.

zdroj: měsíčník Dieta

145. Součástí aromaterapie

jsou tzv. modré oleje, tedy éterické oleje z heřmánku modrého, řebříčku nebo modrého cypřiše, které obsahují molekulu chamazulen a jsou považované za antihistaminika (látky, které tlumí alergické projevy).

zdroj: měsíčník Dieta

144. Salátová (hlávková) čekanka

Salátová neboli hlávková čekanka na rozdíl od klasických čekankových puků připomíná svým vzhledem spíše římský salát. Má také světlé, křehké listy, jež se můžou chlubit vysokým obsahem vlákniny, vitaminů C, B, K a mnoha minerálních látek, jako je draslík, vápník, fosfor, železo nebo hořčík. Z 94% salátovou čekanku tvoří voda, takže se skvěle hodí do dietních jídelníčků a zařadit by ji měli také ti, které trápí vysoký cholesterol nebo chtějí předcházet kardiovaskulárním potížím. Možná vás to překvapí, ale tohle všechno tato listová zelenina umí! Jak na ni v kuchyni? V syrovém stavu vám dá samozřejmě nejvíc, zamíchejte ji tedy do oblíbených zeleninových salátů - hlavně její vnitřní nasládlé listy. Pokud si chcete užít jen jejich chuť, připravte si na čekankový salát zálivku z olivového oleje, citronové šťávy, soli a pepře. Promíchejte ji s nasekanými čekankovými listy a bohatě zasypte strouhaným parmazánem. Vnější listy zase klidně použijte při vaření zeleninových polévek, jako je například minestrone, nebo s její pomocí zahuštěte oblíbené lečo a podobně.

zdroj: měsíčník Dieta

143. Kadeřávek (kadeřavá kapusta)

Tento druh kapusty vás bude bavit pro svůj obsah draslíku, železa, vitaminu E a C nebo A, přičemž u dvou posledně jmenovaných už jediný šálek syrového kadeřávku pokryje vaši celodenní potřebu těchto vitaminů. Od růžičkové kapusty ji rozeznáte snadno - vypadá prostě jako druh hlávkového salátu. A také podle velikosti, protože se mohou jednotlivé kousky rozrůst až do šedesáticentimetrové šířky! Jak na něj v kuchyni? Chcete-li ho ochutnat zasyrova, nasekejte listy kadeřávku na proužky, přelijte olivovým olejem s citronovou šťávou a osolte. Potom promněte prsty tak, aby jednotlivé listy lehce zavadly a změkly. Přidejte čerstvě mletý pepř, oříšky nebo semínka (slunečnicová), vmíchejte kousky avokáda a na závěr rozdrobte kouskem sýra pecorino. Nejsnažší tepelnou přípravu kadeřávku je jeho prosušení na ,,kapustové chipsy". Stačí jednotlivé listy proprat, zbavit se středového řapíku, ,,vykoupat" v olivovém oleji, posolit a dát do trouby vyhřáté na 210 stupňů Celsia asi na 15minut.

zdroj: měsíčník Dieta

 

142. Bok choy (pok choi)

Tento méně známý druh tzv. čínského zelí pochází z jihu Číny a na rozdíl od klasického čínského zelí, je tenhle jiný vzhledem i chutí. Jeho listy nejsou tak zavinuté, jsou tmavě zelené a zakončené silými bílými řapíky. Dařit se mu bude na každé české zahrádce, nepotřebuje žádné specifické podmínky pro pěstování. A když ho vysejete v dubnu, sklizeň stihnete hned dvakrát. Vzrostlý pak seženete v prodejnách s asijskými specialitami i větších obchodech s ovocem a zeleninou. Bok choy je každopádně skvělým zdrojem vápníku, vitaminu C a A a tzv. polyfenolů, což z tohoto druhu čínského zelí dělá skvělou prevenci proti rakovině. Jak na něj v kuchyni? Má jemnou, lehce nasládlou chuť, proto se hodí do čerstvých salátů, stejně jako může být součástí mnoha receptů teplé kuchyně. Pokud sklidíte mladé listy, stačí je promíchat se zálivkou z oleje, soli a červeného pepře a rychle orestovat na pánvi - a máte skvělou přílohu k masu. Dorostlé velké listy se dají skvěle plnit nejrůznějšími druhy směsí (masem, rýží, kuskusem...) nebo je můžete nasekat do zeleninové polévky.

zdroj: měsíčník Dieta

141. Duhový (švýcarský) mangold

Stejně jako jeho kolega - ,,obyčený mangold - i tento pestrobarevný  dokáže skvěle chuťově i co do prospěšnosti pro zdraví zastoupit špenát. Obsahuje tzv. karotenoidy, jež prospívají vašemu zraku, a také flavonoidy, jež jsou skvělými antioxidanty. Oceníte ho i pro obsah vlákniny, vápníku, hořčíku nebo železa, kterého obsahuje dokonce tolik, že už jeden šálek dušeného magoldu pokryje 20% vaší potřeby tohoto minerálního prvku! Jak na něj v kuchyni! Syrové listy vás chuťově  potěší v čerstvých salátech, ty blanšírované podávejte se sladkovodními rybami. Můžete je tepelně připravit jako již zmíněný klasický špenát. Nebojte se mangold přidat do těstovin či omelet. Nebo ho krátce osmažený s olivovým olejem a česnekem promíchejte se sladkými rozinkami - připravíte tak trochu jiný, teplý salát. Zpracovat můžete samozřejmě i řapíky, jen musíte počítat s delší časovou úpravou. Chutnat vám budou blanšírované třeba v teplém salátu s blanšírovanými zelenými fazolkami, čerstvou cibulkou, olivovým olejem, lisovaným česnekem a bílým pepřem. Povařit můžete řapíky také tři minuty v citronové vodě, pak je nechce okapat, promíchejte s olejem a strouhaným parmazánem a šoupněte na deset minut pod gril. Anebo je (podobně jako chřest) zapečte se sýrem a šunkou.

zdroj: měsíčník Dieta

140. Po cvičení se musíte najíst

Také chvíle po sportovní lekci jsou velmi důležité a právě během nich mnozí zbytečně chybují. Pokud totiž z tělocvičny odejtete s odhodláním, že pro tento den už nebudete jíst (aby nepřišla nazmar vaše snaha zhubnout!), zase svoje hubnutí zbrzdíte či zpomalíte. Po náročném výdeji energie je třeba tělu nějakou dobu dopřát na regeneraci - proto je vhodné zařadit i trošku sacharidů. Ušetříte tělo nepříjemného hladovění (a následné snahy zse ukládat), hypoglykemie, motání hlavy a nechuti to příště podstoupit znovu. Zhruba do jedné hodiny po návratu ze cvičení pak váš organismus ocení také bílkoviny, aby měl z čeho vystavět svalovou hmotu. Jinak můžete na ohromující výsledky i radost z pohybu zapomenout...

zdroj: měsíčník Dieta

139. Ne každý sport pomáhá hubnout!

Když se pustíte do zeštíhlování, všichni vám řeknou, že to chce pohyb. Ale měli byste vědět, že to nemůže být jen tak nějaký pohyb. Aby se hubnutí opravdu nastartovalo, musíte si najít sport, který odpovídá vaší stávající kondici, a je třeba jej provádět pouze v určitém tempu, což vám prozradí doporučená tepová frekvence. Když budete dřít příliš, přetíží se srdce, klouby, tělo nebude na objemu ztrácet, ale nabývat, protože tuk se přemění na svaly, ale rozměry zůstanou. Když to budete šidit, pokroky se nedostaví vůbec. Takže do začátku je ideální konzultace s odborníkem. Vzorec pro výpočet tepové frekvence najdete zde: http://zdravi.dama.cz/clanek.php?d=4352

zdroj: měsíčník Dieta

138. Nejde to ani bez tuků!

Pokud jste si instrukci ,,vyřaďte tučná jídla" vyložili jako ,,zbavte se všech tuků", pochopili jste to také špatně. Ani bez tuků tělo nefunguje - nezpracovává vitaminy, chybějí mu zdroje dlouhodobé energie a mimo jiné také zdroj tepla. Tuky jsou špatné jen některé: ty živočišné, z tučných pečínek, dortíků, uzenin a podobně. Ty vám zvedají cholesterol, ničí vnitřní orgány a celkově zhoršují zdraví i postavu. Přesto tuky potřebujete: jen je třeba volit převážně rostlinné (v poměru 2:1 vůči živočišným) a také tzv. nenasycené tuky (najdete je v rybách, semínkách, olivovém oleji). Ty posilují srdce, prospívají mozku, cévám, prostě celému organismu od hlavy až po paty!

zdroj: měsíčník Dieta

137. Bez cukrů neshodíte!

Obejít se bez příloh, to je časté odhodlání dietářů! A je to pro změnu odhodlání špatné. Protože jakkoli absurdně to zní, bez cukrů vaše tělo nepustí ani gram (anebo pustí, ale setkáte se s rychlým jojo efektem). Potíž je totiž v tom, že cukry (neboli sacharidy) jsou primárním zdrojem energie pro celý váš organismus. A bez nich byste zase hladověli a ukládali na horší časy. Spíš než o naprosté vyřazení sacharidů se postarejte o to, abyste tzv. jednoduché (dodají energii nejrychleji) přijímali ze správných zdrojů, tedy třeba ovoce, nikoli z průmyslově zpracovaných sladkostí. A snažte se zařadit především tzv. sacharidy složené, které uvolňují energii postupně, najdete je v celozrnném pečivu, rýži a v těstovinách.

zdroj: měsíčník Dieta

 

136. Zadržujete-li vodu, je třeba víc pít!

Někteří lidé s nadváhou zadržují tolik vody, že se to může projevit i několika kilogramy navíc! A i když to bude znít zase absurdně, opět za to může nedostatek přijímané vody a naopak nadbytek soli, jež nutí tělo vodu zadržovat. Chcete-li se zadržované vody zbavit, musíte se začít hýbyt, přidat v pitném režimu a méně solit. Jak jednoduché:-)

zdroj: měsíčník Dieta

135. Light výrobky se pro dietu nehodí

Na první pohled je to jasné: když hubnu, musím si vybírat odlehčené produkty, které slibují právě kýžený úbytek váhy. Jenže...ani to není pravda! LIght výrobky jsou sice možná lehčí o několik gramů tuku, na druhou stranu všk mají podstatné nevýhody. Jejich prostřednictvím přijmete nadbytečné množství rychlých cukrů, po nichž budete mít hodně rychle hlad. Nemluvě o spoustě ochucovadel, éček a chemických konzervantů, jimiž se light produkty jenom hemží. To si vaše tělo nezaslouží...U light výrobků navíc často dochází k tomu, že si v domnění, jak jsou pro vaši linii neškodné, naložíte na talíř dvojnásobnou dávku než obvykle. A počet zkonzumovaných kalorií stoupá....

zdroj: měsíčník Dieta

135. Když chcete hubnout, nesmíte hladovět

Většina hubnoucích žije v přesvědčení, že stačí ubrat jídlo a kila poletí dolů. Pravdou je ale opak! Až příliš často se totiž výživoví poradci setkávají s tím, že i ti velmi obézní jsou vyhladovělí a nutričně podvyživení a jejich tělo pak ukládá doslova každé malé sousto, které přijme. Hubnout pak takoví lidé začnou až v okamžiku, kdy nastartují pravidelný stravovací režim zahrnující 5-6 vyvážených jídel denně. Protože jen organismus, který dostává energii pravidelně, si ji nemusí ukládat, a tak se dokáže zbavovat tukových zásob!

zdroj: měsíčník Dieta

134. 80% žen

umí okamžitě pochválit druhé a dokáže ocenit půvab ostatních příslušnic něžného pohlaví. Když však dojde na hodnocení jejich vlastní krásy, začnou být velmi kritické. Vyplývá to z celosvětového průzkumu kosmetické značky Dove s názvem Pravda o kráse, který oslovil přes 6400 žen ve věku 18-64let proběhl ve 20 zemích světa. Rok 2013 je pro Dove ve znamení zvyšování sebevědomí žen a vnímání vlastní krásy.

zdroj: měsíčník Dieta

133. Lidé, kteří

si cvičení rozdělí na půlhodinové ranní a půlhodinové večerní, mají větší šanci zhubnout než ti, kteří cvičí celou hodinu jednou denně? Během odpočinkové fáze se totiž uvolní hormon, který metabolizuje tuky dvakrát - ráno i večer.

zdroj: měsíčník Dieta

132. Věděli jste že, ...

v letadle se Vám chuťové vjemy snižují až o 30%? Britrská značka čajů Twinings proto ve spolupráci s British Airways vyvinula speciální druhy čajů, které si v oblacích vychutnáte opravdu naplno!

zdroj: měsíčník Dieta

131. Triky proti jojo efektu

Nedávný výzkum provedný na skupince dietářů zjistil, že ti, kteří se naučili vybírat si nízkokalorické potraviny a během jídla se soustředit na každé sousto, přibrali za rok zhruba o polovinu méně než ostatní - tedy jen 1,4kg.

zdroj: měsíčník Dieta

130. 3kg

přiberou v průměru novomanželé během prvních dvou let po svatbě. Nejlepším svatebním dárkem je tedy permanentka do posilovny.

zdroj: měsíčník Dieta

129. Dětská obezita stoupá

Nadměrné tukové zásoby se už podle statistik týkají každého pátého dítěte. Podle brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment se podíl obézních dětí výrazně zvýšil ve věkové skupině od 7-11 let. Týká se to pak především chlapců - v porovnání s rokem 1991 jejich počet vzrostl ze 3% na téměř 6%. Na jejich váze se projevují jednak jejich vrozené genetické dispozice, jednak prostředí, ve kterém vyrůstají. Potomek obézního rodiče má 40% pravděpodobnost, že se bude také potýkat s obezitou.

zdroj: měsíčník Dieta

128. 120-140 BpM (beat per minute)

tedy úderů za minutu, je prý ideální rychlost hudby pro cvičení. K vyššímu výkonu vás povzbudí třeba rock nebo pop.

zdroj: měsíčník Dieta

127. Zlato inků - quinoa

Quinoa hrála zásadní roli v jídelníčku jihoamerických indiánů už před 5000 lety, propadli jí například Inkové. Dneska se znovu hřeje na výsluní, NASA dokonce zkoumá možnost uplatnit ji jako stravu kosmonautů během dlouhých vesmírných letů. Vysoký obsah bílkovin a esenciálních aminokyselin quinou pasuje na ideální potravinu pro vegetariány. Zanedbatelný není ani obsah široké škály dalších blahodárných látek, za všechny jmenujme třeba vitaminy skupiny B. Mouka vyráběná ze semen quinoy neobsahuje lepek, takže ji do své stravy můžou směle zařadit i ti, kteří drží bezlepkovou dietu. Jak si s ní poradit v kuchyni? Povaříte ji zhruba čtvrt hodiny a dochutíte kořením a zeleninou. Její jemně oříšková chuť ji předurčuje k roli vynikající přílohy k masu, která může být zajímavou obměnou rýže.

zdroj: měsíčník Dieta

126. Očistná řasa - chlorela

Tato jednobuněčná sladkovodní řasa udělala raketovou kariéru. Před sto padesáti lety ji ještě nikdo neznal a dnes se jí přezdívá ,,přírodní antibiotikum" a vévodí čelným příčkám hitparády superpotravin. Drobná řasa, která roste hlavně v australských a asijských vodách, byla objevena teprve roku 1890. V minulém stoletíse díky svým jedinečnýcm výživovým vlastnostem stala objektem vědeckých výzkumů. Nenápadná chlorela v sobě totiž skrývá až dvakrát větší množství bílkoviny než luštěniny. Uvažuje se dokonce o tom, že má potenciál stát se potravinou budoucnosti. Nedávná korejská studie popsala její protirakovinové účinky. Blahodárně působí i na cévní a trávicí systém. Ve formě potravinových doplňků ji najdete jako doporučovanou součást očistných kúr. Dokáže na sebe navázat škodliviny a pěkně je vyprovodit ven z vašeho těla.

zdroj: měsíčník Dieta

125. Římský hrách - cizrna

Cizrna enboli římský hrách se prosadila ve středozemní, arabské, ale i v indické kuchyni. Patří mezi výživově nejkvalitnější druhy luštěnin. Je spolehlivou zásobárnou vlákniny, která na sebe váže škodlivý cholesterol. Díky tomu působí jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. Vašemu zdraví prospěje i vysoký obsah kyseliny listové, která podporuje správný vývoj červených krvinek a předchází vzniku vývojových vad u novorozenců. Vitamin B15 zase působí jako zpomalovač stárnutí. Seženete ji v některých větších supermarketech. Můžete zabrousit do arabské kuchyně a vyzkoušet recept na pastu zvanou hummus anebo cizrnu připravit podobně jako jiné luštěniny. Její oříšková chuť určitě zalahodí vašim chuťovým buňkám.

zdroj: měsíčník Dieta

124. Suvenýr z číny - kustovice

V tradiční čínské medicíně má pověst elixíru dlouhověkosti a afrodiziaka. Jde vlastně o bobule keře, který roste hlavně v jižní části Číny. V Himálaji jsou obdobně běžnou součástí jídelníčku jako třeba u nás jablka. Možná i proto právě obyvatelé těchto horských oblastí lámou rekordy v dlohověkosti! jejich oranžovočervená barva signalizuje vysoký obsah karotenoidů. Kromě nich se může kustovice (někdy se jí říká také goji) pochlubit i obsahem řady aminokyselin, vitaminů A, B i C a také stopových prvků. Vědecké studie zkoumající goji se zaměřují hlavně na unikátní směs látek zvanou Lycium barbarum polysacharidy (LBP). Zvyšují odolnost proti nepříznivým vlivům okolí a zbržďují proces stárnutí. Kustovnici seženete v podobě sušených plodů, které na první pohled připomínají trochu přerostlé červené rozinky. Můžete si je dát k svačině nebo je přihodit do moučníků či salátů. Anebo vyzkoušejte tekutý koncentrát.

zdroj: měsíčník Dieta

 

123. Přírodní antidepresivum - nepražené kakaové boby

Kakaové boby důvěrně znáte třeba jako složku sladkého lákadla - čokolády. V čokoládové tabulce je však najdete rozemleté, tepelně zpracované a smíchané s řadou dalších, nepříliš zdravých ingrediencí. Vyzkoušejte pro změnu nepražené kakaové boby, které obsahují vyšší koncentraci blahodárných antioxidantů než červené víno nebo borůvky. Jsou mimo jiné napěchované i neurotransmitery, což jsou látky nezbytné pro dobré fungování nervové soustavy. Díky tomu jsou nepražené kakaové boby přírodním antidepresivem. Můžete je chroupat jako oříšky anebo je nasekat do müsli či dezertů, které obvykle obsahují čokoládu. V obchodech se zdravou výživou dostanete speciální čokoládové výrobky, které jsou vyrobené z nepražených bobů.

zdroj: měsíčník Dieta

122. Velikonoční pondělí

Na Velikonoční pondělí 1.4.2013 se nerozváží.

 

121. Zelený detoxikátor - mladý ječmen

Pro povzbuzení a zlepšení kondičky ho popíjeli už gladiátoři ve starověkém Římě. Dodnes patří mezi oblíbence vrcholových sportovců. Kromě vitaminů (hlavně A, skupiny B a E) a minerálů z něj načerpáte i chlorofyl. Tato látka obsažená v zelených rostlinkách si vysloužila přezdívku ,,zelená krev". Umí neutralizovat a vylučovat škodlivé látky z těla a podporuje hojivé procesy, což mladý ječmen pasuje na oblíbenou přísadu. Nejvíc blahodárných látek získáte z mladých výhonků, s časem jejich obsah klesá. Nejjednodušší cestou je vyzkoušet instantní nápoj z mladého ječmene, který se dá smíchat nejen s vodou, ale třeba i s ovocným džusem. Čerstvý ječmen si můžete ale vypěstovat i doma v květináči a mladičkými výhonky si zpestřit salát nebo smoothi koktejl.

zdroj: měsíčník Dieta

120. Elixír života - matcha čaj

Tradiční nápoj japonských čajových obřadů v poslední době dobývá Evropu! Všechny čaje jsou nabité antioxidanty, ale přáškový čaj matcha je několikanásobně překoná. Při pití běžného čaje se vylouhované čajové lístky nakonec vyhodí. Matcha čaj, to jsou vlastně čajové lístky namleté na jemný smaragdový prášek. Zalijete je horkou vodou, našleháte babusovou metličkou a pak svůj životabudič vypijete. Díky tomu zkonzumujete celé čajové lístky s veškerými blahodárnými látkami. Řada z nich, napřiklad antioxidanty zvané katechiny, působí preventivně proti některým druhům rakoviny. Při popíjení lahodného čaje navíc povzbudíte i svůj metabolismus, což vám v konečném efektu může pomoct s hubnutím. A ne nadarmo tomuto čaji holdují už přes 800 let i buddhističtí mniši! Díky obsahu L-theaninu umí matcha navodit stav relaxace a zároveň i povzbuzení. Ve formě prášku se dá použít i jako přísada do řady potravin zmzlinou počínaje a zákusky konče.

zdroj: měsíčník Dieta

 

119. 8 speciálních potravin, které musíte vyzkoušet

Jeruzalémský artyčok - topinambur

Bojujete občas s únavou nebo střevními potížemi? Pak by se Vaším věrným společníkem měly stát právě topinambury, které si španělští dobyvatelé v 16. století přivezli od jihoamerických indiánů. Pod exotickým názvem topinambury nebo jeruzálémské artyčokyse skrývjí hlízy byliny, která se podobá slunečnici. Obsahují inulin, který příznivě působí na prospěšné střevní bakterie. Díky tomu pomáhá předcházet nepříjemným infekčním průjmům. Za zmínku stojí i vysoký obsah železa, který zmírňuje pocity únavy a vyčerpání. A jak si to s topinambury poradit v kuchyni? Čerstvé hlízy ozvláštní zeleninové saláty nebo se dají zpracovat podobně jako klasické brambory.

zdroj: měsíčník Dieta

118. Mandarinky

ztělesňují symbol štěstí. Pocházejí z Číny, ale název ,,Mandare" získaly díky ostrovu Mauricius, odkud se hojně dovážely. Obsahují velké množství vitaminu C a tím rozjasňují nejen váš den, ale také pleť. V blankách mandarinek se nachází látka zvaná pektin, která snižuje množství cholesterolu v krvi.

zdroj: měsíčník Dieta

117. Zelený čaj

prý náhodně objevil císař Šen-nung, kterému podle pověsti při ohřívání vody spadly do kotlíku náhodně i lístky čaojovníku. Od té doby se tento lahodný nápoj pije nejen pro svou výraznou chuť, ale také proto, že odstraňuje únavu. A nejen to, zlepšuje trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a také horečku.

zdroj: měsíčník Dieta

116. Tanec

Je to pohyb, který baví snad každého. Můžete se vyřádit sama doma a jen tak si zatancovat při nějaké dynamické písničce z rádia nebo si zaskočit na taneční lekci do fitnessu. Za 30minut intenzivního tance spálíte zhruba 217kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

115. Posilovna

Možná namítnete, že zvedání činek je určeno spíše mužům než ženám, ale zpevněné svaly služí i něžnějšímu pohlaví. Za 30minut posilování spálíte 252kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

114. Kolečkové brusle

Jsou hravé a veselé a skvěle formují postavu. Jen co vysvitnou první sluneční paprsky, vyrazte ven! Za 30minut jízdy na kolečkových bruslích spálíte asi 239kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

 

113. Běh

Hned po chůzi nejoblíbenější sport, a to nejen v Česku. Jde o kardio cvičení, které můžete provozovat jak vevnitř, tak venku. Pokud si s sebou vezmete také obruč, můžete si hezky zeštíhlit pas. Za 30minut běhu spálíte zhruba 319kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

 

112. Tenis

Tomuto bílému sportu se také říká královský, dávno už ale neplatí, že strohá volba bílého oblečení je to jediné řešení. Naopak barev se nemusíte bát! Za 30minut hry spálíte přibližně 280kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

111. Pilates

Skvělý pohyb pokud chcete formovat tělo a vyrýsovat křivky. Oblíbily si ho i leckteré hollywoodské hvězdy, které se mu denně oddávají pod vedením svých trenérů. Za 30minut spálíte asi 120kcal.

Zdroj: měsíčník Dieta

 

110. Jóga

Díky ní dobijete energii, ale také zrelaxujete celé tělo. Zbaví Vás stresu a protáhne všechny svaly v těle. Za 30minut cvičení spálíte zhruba 105kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

109. Skákání přes švihadlo

Dětská zábavná hra se v dospělosti promění v úžasný aerobní pohyb, u kterého budete skvěle spalovat. Za 30minut skákání spálíte asi 344kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

108. Věděli jste, že

až 60% Evropanů se domnívá, že tuky mají tvořit ve stravě méně než 15% doporučené denní dávky energie? Tuky by však měly dosahovat až 30% doporučené denní dávky energie.

zdroj: měsíčník Dieta

107. Kopr

Bylina se používá především jako dochucovadlo k rybám a vařenému masu i syrové zeleniny, do mléčných omáček a polévek, pomazánek a salátů. Koprová nať je důležitou součástí jak bylinkového octa, tak nálevu na nakládané okurky, zelí a cibule. Pro zimní zásobu konzervujeme nasekané listy do soli či do octového nálevu. Léčivé účinky: Koprový čaj působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání. Díky svým močopudným vlastnostem je doporučován na ledvinová onemocnění. Kopr podporuje tvorbu mléka u kojících matek, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší kašel, pomáhá při nespavosti. Semena kopru obsahují vitamín C, A, dále silice, vápník, fosfor a mnoho dalších minerálních látek. Koupel s koprovými semeny posiluje nehty. Žvýkání koprových semen způsobuje sladší dech.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kopr_vonn%C3%BD

106. Hovězí burger

Hovězí maso si kvůli obsahu nasycených mastných kyselin a cholesterolu vysloužilo špatnou pověst. Horší, než si ve skutečnosti zaslouží. Strava obsahující libové červené maso může vést ke snížení obsahu špatného cholesterolu. Navíc podporuje vstřebávání zdravých omega-3 nenasycených mastných kyselin. Pokud chcete podpořit tvorbu svalů a hubnutí, naložte si hovězí maso na talíř třikrát týdně. Je nabité i železem, které dopravuje kyslík do svalů. Můžete si dát i burger, ale odpusťte si k němu hranolky a tatarku. Také si ho raději připravte doma, kde víte, co do něj dáváte.

zdroj: měsíčník Dieta

105. Káva

Její nadměrná konzumace Vám neprospěje ani s ohledem na postavu (odvodňuje) ani s ohledem na Vaše zdraví (neprospívá srdci). Přesto si jednu denně dát můžete (ideálně preso bez mléka a cukru). Podle nedávné australské studie právě káva dokáže organismus přimět k tomu, aby během cvičení spaloval tukové zásoby. Odborníci navíc tvrdí, že popíjení kávy vede k třikrát delší výdrži během sportovního výkonu. Kofein má i vlastnosti, kterými se blíží anestetikům. Tlumí pocity bolesti a únavy, což znamená lepší výkon.

zdroj: měsíčník Dieta

104. Čokoláda

Při hubnutí si dopřávejte 1-2kostičky dopoledne, kdy je Váš metabolismus nejrychlejší. A také si vyberte tu nejkvalitnější, s vyšším obsahem kakaa, hořkou jež má nízký glykemický index a sníte jí daleko méně než mléčné či bílé. Čokoláda je také skvělým zdrojem hořčíku, který pomáhá proti migréně a depresi. A může se pochlubit 20x vyšším obsahem antioxidantů než čaj.

zdroj: měsíčník Dieta

103. Bílá bageta

Když ji spořádáte před cvičením, Vaše tělo získanou energii nepromění v tuk, ale použije ji ke sportovnímu výkonu. A budete tak mít i větší výdrž! Bílé pečivo není tabu ani po návratu z tělocvičny. Naopak. 20minut po fyzické námaze posvačte rohlík s vařeným vejcem. Získáte ten správný mix sacharidů a proteinů.

zdroj: měsíčník Dieta

 102. Izraelská studie

ukázala, že hubnoucí dobrovolníci ze skupinky, která zahajovala svůj den porcí čokoládového dortu, byli při hubnutí úspěšnější než ostatní.

zdroj: měsíčník Dieta

101. Konopí

Semínka podporují imunitní systém, prospívají pokožce, pomáhají při žlučových kamenech, při potížích s ledvinami a bolestivé menstruaci. A neobsahují THC, takže vám mysl neobloudí.

zdroj: měsíčník Svět ženy

100. Mák

Semínka mají vysoký obsah vápníku, takže pomáhají v prevenci osteoporózy. Působí příznivě na dýchací cesty, tlumí bolest a dobře se po nich spí.

zdroj: měsíčník Svět ženy

99. Len

Semínka působí protizánětlivě, zlepšují náladu, povzbuzují, ale také upravují hladinu cholesterolu.

zdroj: měsíčník Svět ženy

98. Laskavec

Semínka znáte možná také pod názvem amarant - bezlepková ,,plodina 3. tisíciletí". Hodí se při redukční dietě, upravují metabolizmus tuků a snižují cholesterol, prospívají alergikům.

zdroj: měsíčník Svět ženy

97. Slunečnice

Semínka působí jako přírodní antidepresivum, celkově posilují nervový systém, komplexně podporují činnost mozku, snižují hladinu cholesterolu, zlepšují spánek.

zdroj: měsíčník Svět ženy

96. Sezam

Semínka posilují kardiovaskulární a imunitní systém, uklidňují, používají se při neurologických a gynekologických potížích, zvlhčující sliznice, zlepšují kvalitu vlasů a nehtů.

zdroj: měsíčník Svět ženy

95. Semínka dýně

Semínka snižují cholesterol i krevní tlak, působí protistresově, zpomalují hormonální stárnutí, pomáhají při zánětech močových cest, užívají se proti parazitům, prospívají pokožce.

zdroj: měsíčník Svět ženy

94. Těstoviny

Když si připravujete těstoviny, měli byste myslet na to, že je nejíte samotné. Přidává se k nim například olivový olej, česnek, rajčata, maso, dochucují se sýrem....A jejich kalorická hodnota roste do závratných čísel. Najednou máte na talíři 2000kJ/476kcal, ani nemrknete. Dejte si poloviční porci! Hodí se spíše k obědu než k večeři. Ve 100 g vařených těstovin se nachází skoro 24g sacharidů, které mohou být na noc zbytečně vysokým energickým příjmem. Myslete také na jijich přípravu. Ideální volbou je způsob al dente. Pointou je hodnota glykemického indexu, čím je nižší, tím méně se dráždí hladina cukru cukru v krvi a člověk se cítí déle nasycený. Kratší úpravu těstovin lze oznámkovat GI 45, naopak delší převaření se již pohybuje v hodnotách od GI 55. Nudle a ravioly jsou na tom nejhůře, jejich GI je 70.

zdroj: měsíčník Dieta

93. Zmrzlina

Tahle dobrota se jí během celého roku. Mezi nejoblíbenější druhy zmrzliny patří klasická smetanová. Už jen název vypovídá o tom, že je tučná, a co víc - obsahuje i cukr. V jednom běžném kopečku tak najdete necelých 10g tuku a okolo 6g sacharidů. Zmrzlina je mléčný výrobek, do kterého se přidává smetana, mléko, cukr, vejce a řada přísad, jako je např. vanilka, čokoláda nebo ovoce.Abyste se v nich lépe orientovali, zapamatujte si, že ty nejtučnější jsuo smetanové (min. 8% mléčného tuku), pak v žebříčku následují zmrzliny s rostlinným tukem (min. 5%) a třetí v řadě jsou potom mléčné (min. 2,5% mléčného tuku). Zmrzliny vodové, ovocné (min. 10% ovocné složky) pak tuk obsahovat nesmí, pozor však na množství cukru! Sledujte informace uvedené na obalu, pokud je cukr na prvním místě, je ho tam více než čehokoliv jiného.

zdroj: měsíčník Dieta

92. Brambůrky

V klasické padesátigramové porci, kterou jsou lidé schopni u televize sníst, se skrývá 13,5g tuku, což je vlastně zhruba 1/3 doporučeného denního příjmu. Snězte raději dvacetigramovou variantu! Chipsy se vyrábí ze smažených plátků brambor. A právě kvůli způsobu přípravy obsahují až 40% tuku, obvykle rostlinného oleje, a také sůl, případně některá dochucovadla. Podle studie vypracované chemickou a mikrobiologickou laboratoří Bureau Veritas mohou brambůrky obsahovat rakovinotvornou látku a akrylamid. Dítě o hmotnosti 30kg by tak denně nemělo sníst více než 30 mikrogramů této látky, což může přesáhnout již 18 lupínků! Řešením může být příprava brambůrků doma v troubě nasucho nebo v horkovzdušné fritéze.

zdroj: měsíčník Dieta

91. Brokolice

Výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám. Brokolice obsahuje více vitaminu C než citrusové plody. Obsahuje vitaminy E, B1, B2. Je bohatá na betakaroten a kyselinu listovou a z minerálních látek na draslík, vápník, fosfor a síru. Dvě až tři porce od 350 do 400 g týdně úplně postačí, protože větší množství brokolice může zpomalit vstřebávání jódu.

zdroj: Antonia Mačingová - Najezte se do štíhlosti - zhubněte jednou provždy

90. Chilli paprička

v sobě skrývá aktivní složku kapsaicin, která zvyšuje prokrvení a tělesnou teplotu. O papričkách se také říká, že mohou působit jako urychlovač metabolismu, a tím i pomáhají hubnout.

zdroj: měsíčník Dieta

89. Zázvor

lze popsat jako univerzální lék. Podává se na podrážděný žaludek, odstraňuje nevolnost, podporuje trávení a posiluje imunitu. Má vliv na prokrvení, a tak dokáže prohřát organismus.

zdroj: měsíčník Dieta

88. Dýňová semínka

obsahují velké množství aminokyseliny tryptofan, jež se podílí na přeměně na melatonin - hormon spánku. Semínka tak působí nejen na nespavost, ale také proti úzkosti.

zdroj: měsíčník Dieta

87. Mrkev

je plná karotenoidů, které hrají důležitou roli v prevenci rakoviny. Zpracujete-li ji tepelně a s troškou tuku, zvýší se biologická dostupnost některých živin, především vitaminu A.

zdroj: měsíčník Dieta

86. Vitamín D

Polovina žen nad pětačtyřicet let je s vitaminem D na štíru! Přes 15% žen má nedostatečný příjem déčka hlavně v zimě a na jaře. Vitamin D totiž v našem těle vzniká hlavně pod slunečními paprsky. Jeho nedostatek může vést ke vzniku osteoporózy, deprese či rakoviny tlustého střeva. Dvě porce tučné ryby (jako je loso) týdně jsou nejlepší prevencí. V tomto případě jsou dobrou volbou i potravinové doplňky. Těhotné ženy by pak měly přijmout 10 mikrogramů denně.

zdroj: měsíčník Dieta

85. Vitamín B2

Praskají Vám koutky úst? Podivně Vás svědí oči? Pak patříte k více nže 10% žen, jež svému tělu nedodávají dostatek vitaminu B2. Ten je nutný i pro zdraví Vaší pleti, svalů, očí a nervů. Navíc přispívá ke vstřebávání dalších živin a vitaminů. Bez dostatečného přísunu tohoto vitamínu může dojít i ke vzniku chudokrevnosti. Stačí dvě sklenky mléka denně a dosáhnete doporučené dváky B2. Jsou tu ale i další osvědčené zdroje - třeba vejce, maso, sýry nebo mandle. Anebo sáhněte po cereáliích se zvýšeným obsahem vitaminů.

zdroj: měsíčník Dieta

84. Jód

Jedna z dvanácti žen nepřijímá dostatek jódu. To je minerál, který napomáhá k fungování štítné žlázy. Mezi symptomy jeho nedostatku patří únava a přibírání na váze. Nejzávažnější je jeho deficit u těhotných žen, může totiž negativně ovlivnit vývoj mozku plodu. Podle statistiky jeho nedostatkem často trpí dospívající dívky. Mléčné výrobky, vejce a rybí maso, to jsou klíčové potraviny s obsahem jodu. Zato s konzumací syrové brokolice nebo zelí to nepřehánějte. Když jsou tyto druhy zeleniny tepelně neupravené, obsahují látky zvané goitrogeny, které omezují činnost štítné žlázy.

zdroj: měsíčník Dieta

 83. Železo

Více než pětina žen nepřijímá ve stravě dostatečné množství tohoto důležitého minerálu, který je součástí krevního hemoglobinu. Výsledek? Chudokrevnost, únava, bledá pleť a špatná koncentrace. Napumpovat si do těla dost železa je důležité obzvlášť  během menstruace a při těhotenství. Vaše tělo nejlépe využije železo, které načerpáte z čerstvého masa. V závěsu za ním jsou další zdroje - kešu oříšky, vejce nebo luštěniny. Jídlo zapíjejte pokud možno ředěným pomerančovým džusem s vitamínem C. Právě céčko totiž přispívá k vstřebávání železa do organismu.

zdroj: měsíčník Dieta

82. Draslík

Přes 20% žen nepříjímá ve své stravě dostatek draslíku. A přitom je tento minerál nepostradatelný pro fungování veškerých buněk v těle! Jeho nedostatek může přispět ke vzniku vysokého tlaku, bolesti svalů nebo onemocnění srdce. Prokládejte svůj jídelníček dostatkem ovoce, zeleniny, ořechů i semínek. S přibývajícím věkem volte raději přírodní zdroje než potravinové doplňky. Odbourání přebytečného draslíku je totiž pro Vaše ledviny náročné.

zdroj: měsíčník Dieta

81. Selen

Chybějící selen může mít na svědomí oslabení imunitního systému, nebo dokonce zvýšení rizika rakoviny. Tomuto riziku je vinou jeho nedostatku vystavena celá polovina žen, což převedeno do praxe znamená, že jejich denní příjem této minerální látky a důležitého antioxidantu je pod hranicí 40mikrogramů. Sezobněte několik para ořechů denně. Anebo vsaďte na tuňáka v konzervě. Mezi potravinovými doplňky pak vybírejte preparáty, díky nimž nepřesáhnete denní příjem 350mikrogramů denně, takže se opět raději poraďte s lékařem či lékárníkem.

zdroj: měsíčník Dieta

80. Hořčík

Nedostatkem tohoto minerálu trpí zhruba jedna z deseti žen v produktivním věku. Jedním ze základních příznaků jeho absence jsou svalové křeče. Hořčík je totiž klíčovým minerálem pro zdraví svalů a kostí a v neposlední řadě i srdce. Nedostatek hořčíku může být navíc spojený s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Je obsažen v celozrném pečivu a cereáliích, listové zelenině, bramborách, jádrech ořechů a plodech moře.

zdroj: měsíčník Dieta

79. Kravské mléko versus sójové mléko

Jejich chuť i složení se liší. Kravské mléko je produktem mléčných žláz tura domácího, obsahuje řadu minerálních látek, především vápník, vitaminy a mléčný cukr. Sójové mléko, vyráběné ze sójových bobů, může být vhodnou náhradou pro lidi s intolerancí laktózy. Je zdrojem bílkovin, nenesycených mystných kyselin, vitaminů a minerálních látek. Sklenice kravského mléka má 500kJ/120kcal, sklenice sójového nápoje 400kJ/96kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

78. Zelená paprika versus červená paprika

Obě se používají jak ve studené, tak v teplé kuchyni, určitý rozdíl ale mezi nimi přece jen je. Zelené papriky se při sklizni nenechávají úplně dozrát a mají tužší slupku. Červené papriky jsou mnohem sladší, obsahují více vitaminu C, železa, beta - karoten a biofalvonoidy, což jsou silné antioxidanty. Zajímavé také je, že mají odlišnou kalorickou hodnotu - 100 g zelené papriky má 65kJ/16kcal a červené dokonce 121kJ/29kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

77. Bílý cukr versus hnědý cukr

Kalorická hodnota bílého i hnědého cukru je stejná, v 6 g neleznete 101kJ/24kcal. Liší se ael jejich barva, složení, technologie a surovina, z níž se vyrábějí. Bílý cukr pochází z cukrové řepy, chemicky se upravuje a bělí. Obsahuje 99,5% sacharózy, zbytek tvoří voda. Třtinový cukr se vyrábí z cukrové třtiny, která se naseká, lisuje a přefiltruje do hustého sirupu. Krystalizací se pak mění v cukr, jenž si zachovává vitaminy, minerální látky, enzymy a vlákninu.

zdroj: měsíčník Dieta

76. Bílý chléb versus tmavý chléb

Rozdíl je hlavně v tom, co obsahují. Světlý chléb obsahuje bílou, obvykle pšeničnou mouku vyrobenou mletím vnitřních zrn a otrub, které jsou chudší o zdraví prospěšné látky. Tmavý chléb se vyrábí z celozrnné mouky, jež si zachovává většinu původních živin, jako jsou vláknina, bílkoviny, tuky, železo, vápník, vitamin B, a E. Liší se i jejich kalorická hodnota. Plátek světlého toastového chleba o váze 20g má 235kJ/56kcal a tmavého pak 218kJ/52kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

75. Dietní cola versus cola

Rozeznáte je až podle chuti. Dietní cola má tzv. kovovou pachutť, jež je typická pro kombinaci umělých sladidel. Je vhodná pro diabetiky, pijí je však i lidé, kteří si hlídají příjem kalorií. Neznamená to ale, že by tento nápoj měl být součástí běžného pitného režimu! Normální cola obsahuje cukr, je tudíž mnohem kaloričtější a může se také podílet na rozvoji zubního kazu. A kolik má energie? 250ml coly light v sobě skrývá 2kJ/0kcal a coly 450kJ/108kcal.

zdroj: měsíčník Dieta

74. S přibývajícími kily

klesá fyzická výkonnost, psychická pohoda, objevují se nemoci jako neplodnost, vysoký tlak, cukrovka, srdečně-cévní nebo nádorová onemocnění.

zdroj: měsíčník dieta

73. Kofein

v podobě kávy má pro naše tělo a kůži spíše negativní účinky , aplikovsný zevně patří mezi nejúčinnější ingredience v boji proti tukovým polštářům a celulitidě. Je nejčastější látkou používanou ke zpevnění pokožky. Samotný kofein dokáže tělo odvodnit, a když kůže obsahuje méně vody, působí pevnějším dojmem. Další látky s podobným efektem jsou rovněž mořské řasy, břečťan a skořice, které spolu s antioxidanty a různými minerály zlepšují prokrvení tkáně, odvod nahromaděných tekutin a odpadních látek a spolu se zpevněním kůže přinášejí i výraznou redukci celulitidy.

zdroj: měsíčník Dieta

72. Cukrovka

Cukrovkou trpí podle statistik v ČR okolo 855 000 lidí, léčba tak vyjde stát ročně na 25 miliard korun. Prevencí i účinnou pomocí při diabetu 2. typu je přitom jen zdravý životní styl.

zdroj: měsíčník Dieta

71. Až 30% lidí hubne tím,

že si hlídá kalorickou hodnotu svého jídelníčku?

zdroj: měsíčník Dieta

70. Olivy

Vyrábí se z nich velmi kvalitní olivový olej a používají se také v různých jídlech. Kvality oliv a olivového oleje využívali již staří Řekové. Olivy mají podle vědců velmi kladný vliv na lidský organismus. Díky svým detioxidačním účinkům hrají velkou roli v boji proti stárnutí, civilizačním a srdečním chorobám, pomocí olivového oleje lze pomoci v léčbě mnohých kožních onemocnění. Zlepšují trávení a chuť k jídlu. Několik oliv před hlavním jídlem pomůže zvýšit hladinu žaludečních šťáv a tak urychlit trávení.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Oliva

69. Zajímavost

Jídlu trvá asi 7 vteřin, než se dostane z úst do žaludku

zdroj: http://www.humanbody.cz/did-you-know.php

68. Vánoční provoz

poslední dovoz menu v tomto roce je 21.12.2012. Poté následuje celozávodní dovolená, kdy není možno dělat jakékoliv změny v objednávkách. První rozvoz bude ve středu 2.1.2013.

 

67. Svařák - příjemná prevence proti nachlazení

Že svařené víno pěkně zahřeje, není žádná novinka. Že ale má skutečně zdravotní účinky, to už zase tak známé není. A jak se vůbec správný svařák připravuje? Nejdříve se podívejme, jak kvalitní víno prospívá zdraví. A potom si můžeme říci, jak postupovat, aby ten náš "svařáček" byl, jak má být. Pro nápoj zvaný "svařené víno" používáme nejčastěji víno červené, na odrůdě a klasifikaci v tomto případě moc nezáleží. Červené víno ‒ ať svařené, nebo "syrové" ‒ má mnoho prospěšných účinků, které jsou obecně známé: čistí cévy, je prevencí chudokrevnosti, zlepšuje trávení, pomáhá při hubnutí. Méně známé už ale je, že červené víno je velice prospěšné také v chřipkovém období. Má totiž takzvané antivirální a antibakteriální účinky, to znamená, že ničí bakterie (a tedy i streptokoky, původce angíny) a viry (původce chřipek, rým a jiných, zejména sezónních viróz). Že alkohol v těle oslabuje imunitní systém? Některý možná, ale u vína se žádné podobné účinky neprokázaly. Naopak, díky obsahu tříslovin je funkce imunitního systému přímo podporována. Poslední výzkumy opravdu ukazují, že vínem se lze preventivně chránit před virovým onemocněním chřipkou.To jsou dobré zprávy, že? A teď ještě ten "recept" na správně připravený svařák: Potřebujete červené víno, samozřejmě. Také koření, které se do svařeného vína přidává, asi znáte: hřebíček, skořice, citrónová kůra (ta ale není nezbytná ‒ pokud nechcete, nemusí být). A teď dejte vařit vodu... Ano, vidíte správně, VODU. Vždy použijte přibližně desetinu objemu vína. Když se tedy chystáte připravit svařák z klasické "sedmičky", tedy láhve o objemu 0,75 l, použijte půl až jeden decilitr vody. Do vody vložte koření, řekněme dva dvoucentimetrové kousky skořicové kůry a 6‒8 hřebíčků, případně trochu té zmíněné citrónové kůry. Když tuto směs důkladně povaříte, získáte zlatavou vonnou esenci. Do ní nalijte připravené víno, důkladně ho oslaďte a ‒ NEVAŘTE. Jenom je třeba tu voňavou léčivou pochoutku pěkně zahřát, maximálně však na 80 °C. To je teplota, při které by vám z vína začal nenávratně mizet alkohol. A to by byla určitě škoda! Lékaři, lékárníci i hygienici v těchto dnech bijí na poplach, že chřipkové období je tu, že je třeba imunizovat. A mají pravdu. Dejte na ně, imunizujte! Nejraději lahodným svařáčkem...

autor: Eva Musilová

66. Žampiony

Žampiony nejsou pouze vynikající pochoutkou, ale také představují léčebný prostředek. Ačkoli to málokdo ví, žampiony jsou účinnou protilátkou proti civilizační chorobě jménem alergie. Žampiony najdou uplatnění i při zmírnění projevů lupenky nebo při léčbě atopického ekzému. Pokud chcete vyzkoušet na vlastní kůži účinky žampionů proti těmto nemocem, stačí, když budete konzumovat jeho plodnice. Žampiony také obsahují vysoké procento vitamínu B1 a B2, draslíku, fosforu, železa a kyseliny listové.

zdroj:http://www.prokrasnetelo.cz/clanky/zampiony-trochu-jinak/

65. Sýr Brie

Brie je jedním z mnoha francouzských "sýrových králů". Dnes je jedním z nejčastěji napodobovaných sýrů na světě. Pravé sýry Brie jsou pouze sýry Brie de Meaux a Brie de Melun. Brie de Meaux má bílou, jen velmi lehce béžově kropenatou kůru. Těsto má lesklou slámovou barvu. Když sýr dosáhne vrcholu, může se těsto vyboulit, avšak nerozteče se. Sýr by měl mít přírodní aroma a vonět lehce po pražených oříšcích. Oproti tomuto sýru je Brie de Melun menší s tmavší kropenatou kůrou. Jeho těsto má zlatavou barvu a aroma i chuť jsou mnohem výraznější. Pro dobrou večeři je doplňte bagetou a nakládanou zeleninou, při posezení s přáteli je lze nabídnout se suchary a hroznovým vínem. Sýr Brie je také vhodný na vaření. Když odstraníte bělavou kůru, těsto se lehce rozpustí a lze jej tak použít do sýrových polévek či omáček. Kousky sýra lze též obalit a osmažit jako řízek. Stručná charakteristika sýru Brie: vyrábí se jak z pasterovaného, tak i z nepasterovaného kravského mléka; doba zrání 3-5 týdnů (farmářské sýry 4-40 týdnů); obsah tuku 45 až 60% v sušině.

zdroj: http://www.cheesykladno.cz/zajimavosti-o-syrech/brie/

64. Brokolice

je významným zdrojem hořčíku, což je minerál nezbytný pro činnost svalů, srdce, pro přenos nervových vzruchů, pro tvorbu hormonů. Vysoký podíl vlákniny v brokolici pomáhá proti ochabnutí střev, posiluje vrstvu epitelu sliznice střev a tím preventivně působí proti vážným střevním onemocněním včetně rakoviny. Obecně pro populaci je významné, že v brokolici podstatný obsah vitaminu C brání nemocem z nachlazení, aby nás přemohly třeba v jarním či podzimním období. Mimořádně vysoký obsah draslíku působí pozitivně na odvodňování a na snižování krevního tlaku. Brokolice tak ulehčuje srdci a krevnímu oběhu všech, kteří trpí důsledky nedostatečného pohybu. Brokolice zřejmě stimuluje v organizmu vyšší produkci proteinu thioredoxinu, který chrání buňky srdečního svalu. Další studie prokázala, že konzumace brokolice je spojena se snížením rizika úmrtí na onemocnění srdce a cév u žen po menopauze. Brokolice má zřejmě pozitivní vliv na snížení rizika zhoubné rakoviny prostaty. I když preventivní účinek brokolice na zhoubný nádor prostaty není ještě spolehlivě prokázán, jistě nikomu neuškodí, když bude této zeleniny konzumovat víc než dosud.

zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/brokolice-je-prospesna-pro-zdravi.htm

63. Chřest

Je  studnicí mnoha prospěšných vitaminů, stopových prvků a látek. Obsahuje velké množství betakarotenu - provitaminu vitaminu A, který je nezastupitelný pro zdravý zrak, kůži, obnovu sliznic a je prevencí proti některým typům rakovinného bujení. Betakaroten a zinek jsou ideální kombinací nejen pro zdraví itaké pro krásu - zdravé a lesklé vlasy, čistou a pružnou pleť a pevné nehty. Dalšími vysoce zastoupenými vitaminy jsou vitamin E a C a vitaminy skupiny B, jako thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6), biotin (H) a niacin (B3), kyselina pantotenová (B5) a velké množství kyseliny listové (B9), která je důležitá pro správné hormonální procesy v těle, obnovu a omlazování buněk a krvetvorbu, ale i pro naši mentální kondici, zdravý spánek, schopnost soustředění, pamět a pevné nervy.  Ze stopových prvků je v chřestu hojně zastoupen draslík a zinek, dále fosfor, železo, jód a sodík. V některých zemích je chřest po mnoho generací považován za účinné přírodní tonikum a afrodiziakum. Je bezesporu jedním z druhů zeleniny, které bychom nazvali elixírem mládí. Má stimulační účinek na krvetvorbu, pomáhá nám udržet zdravý cévní systém a silné srdce a zlepšuje zásobování mozku a jiných orgánů kyslíkem.Značný obsah vlákniny je prospěšný našemu zažívání, na které má kladný vliv v případě tzv. ochablosti střev. Chřest také podporuje čištění organismu, působí močopudně a pomáhá tělo zbavovat usazených škodlivin. Jeho účinky ocení i lidé trpící kožními problémy, ekzémem, akné, cukrovkou a jinými potížemi spojenými s látkovou výměnou.

zdroj:http://www.fiftyfifty.cz/Chrest-je-prirodnim-elixirem-mladi-8454566.php

62. Banán

Banány obsahují vysoké hodnoty draslíku - prvek, který reguluje a usměrňuje zadržování vody v těle, podporuje odvodňování. To se nám náramně hodí, hlavně pokud patříme mezi ty, co si rádi a vydatně přisolují pokrmy. Sodík naopak vodu zadržuje, pokud ho máme v těle příliš, hrozí nám nadměrné zadržování vody, trpíme otoky, pocity těžkosti končetin, nadváhou, dokonce nám může i zvyšovat krevní tlak. Draslík takovou neplechu rychle napravuje, stimuluje vylučování vody z těla a působí jako prevence a lék výše zmíněných zdravotních potíží. Zároveň je také velice důležitý pro správnou funkci a zdraví našich svalů, nervů a tkání. Dalšími minerály jsou hořčík, vápník, železo, fosfor a zinek, pro naše fyzické a mentální zdraví neméně důležité. Jsou poměrně bohatým zdrojem vitaminu A, některých vitaminů skupiny B a také vitaminu C. S přihlédnutím k jejich sytosti a obsahovaným biologicky aktivním látkám jsou tedy výbornou a zdravou snídaní nebo svačinou kdykoli během dne, dodají nám jak energii, tak i pro tělo nepostradatelné látky. Množství přírodního cukru se rychle uvolňuje do našeho krevního oběhu a téměř okamžitě zvedá naši výkonnost a schopnost soustředění. To dobře vědí všichni sportovci, čerstvé i sušené banány jsou pro ně velmi často rychlým zdrojem energie a stimulátorem výkonnosti. Je výbornou dietou při potížích s trávením, jako jsou žaludeční potíže, narušená sliznice v oblasti trávicího traktu (vředy) a průjem.

zdroj: http://www.fiftyfifty.cz/Banany-potrebujete-byt-zdravi-a-rychli-8492502.php

 

61. Lilek čili baklažán

je zelenina je cenným zdrojem vitamínů i minerálů, obsahuje málo kalorií, pomáhá snižovat cholesterol a je považován i za afrodisiakum. Vzhledem ke značnému množství karotenu jsou lilky vydatným zdrojem provitaminu A. Kromě toho obsahují řadu dalších důležitých vitaminů: například B3, známý také jako vitamin PP, který je nutný pro tvorbu hormonů estrogenu, progesteronu, testosteronu, kortizonu a dalších. Dále je v lilku vitamin B6 (pyridoxin), který je nezbytný pro dobrou funkci imunitního systému, vitaminy B5 a B9 a malé množství vitaminu C. Je také výborným zdrojem draslíku, v tomto směru předčí i zelí, cibuli, mrkev a salát. Obsahuje i řadu dalších minerálů a prvků, například železo, hořčík, zinek a mangan. V baklažánech je kolem devadesáti procent vody, jsou proto vynikající součástí diet na hubnutí. Sto gramů baklažánu má pouhých 35 kcal. Baklažán výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi.
Lilky se podobně jako rajčata konzumují i se semínky a se slupkou, která je tenká a je pod ní nejvíce vitaminů a rutinu, tedy látky, která zpevňuje cévy. Proto se lilky při kuchyňské úpravě neloupou. Na rozdíl od rajčat ovšem lilek nelze konzumovat syrový. Zato upravovat ho můžeme nejrůznějšími způsoby. Je možné ho vařit, dusit, zapékat či grilovat.

zdroj: http://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-lilek-prospiva-zdravi/

60. Tvaroh

Má málo kalorií, v light podobě je téměř bez tuku, a přesto přináší do organismu pro zdraví důležité bílkoviny. V kombinaci s čerstvým ovocem či zeleninou dodá tělu i potřebnou vlákninu. Pokud jde o energetický přísun, je tvaroh téměř bezkonkurenční. Jen pro srovnání. Netučný tvaroh (tzv. zelený) má ve 100 gramech jen 290 kJ. Ale ani u ostatních druhů to není s jouly žádná katastrofa. Jemný polotučný (modrý) jich má ve 100 gramech 456, tvrdý (na strouhání) 538 a tučný (červený) 770. "Ovšem odtučněním zmizí z tvarohu některé vitamíny rozpustné v tuku, například áčko, které je pak nutné doplnit jinou formou. Kromě toho jsou plnější tvarohy i chutnější, neboť jak známo, tuk vede chuť. To zdaleka nejsou všechna pozitiva tvarohu. Biologická hodnota jeho mléčných bílkovin patří mezi vůbec nejvyšší, neboť se řadí k tzv. plnohodnotným. To znamená, že obsahují vyváženou směs všech aminokyselin - tak, jak je lidské tělo potřebuje. V tvarohu se koncentruje hlavně kasein, který významně ovlivňuje růstovou aktivitu člověka a má ochrannou funkci pro jaterní buňky.Lehká stravitelnost mléčných bílkovin má dobrý vliv také na činnost spojenou s duševní námahou. Jejich nedostatek vede k ochabnutí výkonnosti a napětí. Právě bílkoviny jsou důležité i pro kvalitní činnost mozku ve stáří.

zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/109695-tvaroh-je-vyhodny-nejen-pro-redukcni-dietu.html

59. Vláknina

Je to látka naším trávícím systémem nestravitelná. Ale tím pádem má velký zdravotní význam pro střevní procesy. Urychluje postup tráveniny trávícím traktem.Obzvláště při konzumaci velkého množství masa.

 

58. Tuky

Slouží tělu jako zásobárna energie. Problém je v tom, že tyto zásoby tělo využívá (spaluje) jedině při aerobním zatížení organismu. To znamená při tělesné aktivitě probíhající nejméně 20 minut v tepové frekvenci 60% až 75% maximální tepové frekvence jedince.(cca 120 až 145 tepů za minutu). Nadbytek tuků ve stravě vede k jejich ukládání. Ale pozor! Naopak nedostatek tuků brání důležitým funkcím organismu! Jak tento problém vyřešit? Nezbývá tedy nic jiného než zvolit pro jejich příjem vhodnější zdroje!!
Nevhodné zdroje tuků: živočišné tuky = sádlo, skrytý tuk v mase, vaječný žloutek, tučné sýry, tučné tvarohy, tučné mléko, smetana, ale i kokosový a palmový olej atd..
Vhodné zdroje tuků: především rostlinné tuky = panenský olivový olej, vlašské ořechy, řepkový olej, pupálkový olej atd..

 

57. Sacharidy (cukry)

Slouží jako zdroj energie. Při nedostatku sacharidů ve stravě dochází k přeměně svalové bílkoviny na energii, kterou tělo potřebuje, a to je pro nás nežádoucí. Velký nedostatek sacharidů způsobí zpomalení spalování tuků. Nežádoucí je i nadbytek sacharidů. To způsobí, že se nevyužité sacharidy v těle uloží jako tuk!! Cílem je tedy dosáhnout vyváženého obsahu sacharidů v jídle. Sacharidy dělíme na dva druhy:

Jednoduché sacharidy (cukry): Nevhodný zdroj energie. Snáze se ukládají jako podkožní tuk!! Jsou to především sladkosti a jídla obsahující velké množství řepného cukru. Med také obsahuje velké množství jednoduchých cukrů, ale je zdravější než cukr bílý.
Složité sacharidy (cukry): V těle se rozkládají a tedy i využívají postupně. Nedochází k ukládání energie do tukových zásob. Jako hlavní zdroje těchto sacharidů slouží: celozrnné výrobky, rýže, těstoviny, brambory, ovesné vločky a další..

 

56. Cizrna

Cizrna je známá po tisíce let a nejvíce se pěstuje v Indii, daří se jí také v Turecku nebo Austrálii. Již od středověku byla upřednostňována jako strava pro nemocné. Má vysoký obsah prospěšných látek pro lidský organismus. Cizrna chutná také dětem kvůli její oříškové chuti. Cizrna udržuje hladinu cukru v krvi a neobsahuje lepek, proto je vhodná pro celiaky a diabetiky. Je bohatá  na vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamín E, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a mnoho dalších prospěšných látek. Cizrnu ocení všichni vegetariáni, neb jim nahradí tolik potřebnou bílkovinu. Tato luštěnina je doporučována také těhotným ženám pro svůj obsah kyseliny listové, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy. Konzumací cizrny pomáháte snižovat hladinu cholesterolu v krvi a celkově je velmi prospěšná pro osoby trpící kardiovaskulárními chorobami. Pro svůj vysoký podíl vlákniny působí detoxikačně.

zdroj:http://www.bioforlife.cz/tiskove-zpravy/cizrna-lek-na-vse

 

55. Bílkoviny

jsou základním stavebním kamenem celého organismu, zejména svalové hmoty. Jejich nedostatek působí na tělo negativně nejen u aktivních sportovců. Brání rozvíjet svalovou sílu a vytrvalost. Zpomaluje regeneraci po cvičení.Dostatek bílkovin ve stravě příznivě ovlivňuje funkce organismu.Např. zabraňuje jojo efektu. Pro naše tělo jsou plně využitelné tzv. plnohodnotné bílkoviny živočišného původu.(maso, mléčné výrobky, vejce) z rostlinných zdrojů pouze sojové boby.

 

54. Ananas

je lahodný, voňavý a jeho enzymy napomáhají hubnutí. V Karibské oblasti je pokládán dokonce za afrodisiakum. Obsahuje asi 90% vody, hodně draslíku, vápníku a sodíku. Dále množství organických kyselin, hlavně kyselinu citronovou, maleinovou a tartarovou. Obsahuje také síru, takže citlivější osoby mohou na jeho konzumaci reagovat bolestí hlavy. Vedle této široké škály vitamínů a minerálů obsahuje také velké množství biotinu, který působí pozitivně na zdraví vlasů, nehtů a kůže. Nejznámější je asi enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny a tak působí příznivě na trávení, v kombinaci s biotinem, který podporuje fermentaci uhlohydrátů tak ulehčuje trávení a tím přispívá k úbytku váhy. Dále snižuje srážlivost krve, snižuje krevní tlak, působí protizánětlivě a uvolňuje svalstvo. Obsah kyselin působí na zažívání a také trochu močopudně. Konzervovaný ananas ztrácí až polovinu svých účinných látek a také enzym bromelin se z velké části rozkládá. Mnohem cennější je tedy ananas čerstvý. Konzumovat je vhodné jen a pouze plně zralé plody, nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin a to až takové, která vám může při konzumaci poškodit zubní sklovinu a podráždit žaludeční sliznici. Ananas dozrává při pokojové teplotě, nikdy ho neskladujte v chladnu. Totéž platí pro skladování zralých plodů, ananas prostě chladničku nemá rád.

zdroj: http://www.femina.cz/magazin/hubnuti/ananas-co-o-nem-nevite.html

 

53. Cuketa

Za pozornost stojí bohatost cuket na důležité vitaminy a stopové prvky. Mnoho důležitých látek totiž najdeme ve slupce, která je u mladých plodů jemná a lehce stravitelná i za syrova. Je skvělým zdrojem karotenů, ochránce zdraví sliznic, a jednou z nejdůležitějších bioaktivních látek pro náš organismus. Vitamin A je nepostradatelný pro látkovou přeměnu v buňkách, je tedy potřebný pro vstřebávání a zpracování mnoha dalších důležitých látek v těle, chrání náš zrak, má příznivý vliv na naši celkovou tělesnou i duševní vitalitu. Vitamin A je rozpustný v tucích, je proto nezbytné cukety konzumovat s přídavkem alespoň malého množství oleje (nejlépe olivového), aby mohlo dojít k vstřebání tohoto vitaminu do těla. Ve slupce najdeme i vitamin E, v celých plodech pak dále i mnoho hořčíku a vápníku, také fosfor, draslík, železo, měď, zinek a některé vitaminy skupiny B.Vysoký obsah vody dělá cuketu nízkokalorickou potravinou (cca 20kcal/100g zeleniny) a naopak vysoký obsah biologicky důležitých látek nám zajistí i přísun nepostradatelných minerálů a vitaminů. Obsažený draslík působí jako stimulant vylučování nadbytečné vody v těle a pomáhá tak s vyplavováním usazených toxinů a kyselin a stimuluje činnost ledvin. Tato funkce je prospěšná např. pro jedince trpící zdravotními potížemi jako je dna, cukrovka, revma, otoky končetin, nadváha a podobně. Díky vysokému obsahu vlákniny mají cukety čistící účinek také na náš zažívací trakt, především na střeva. Čistí jejich stěny od nebezpečných usazenin a celkově zlepšují průchodnost střev, dalo by se říci, ze cukety působí lehce projímavě, ovšem bez rizika. Obsažený vitamin A zároveň pomáhá udržet střevní sliznice zdravé a odolné vůči infekcím, zánětům a mikroorganismům.

zdroj: http://www.fiftyfifty.cz/Cuketa-je-idealni-pro-hubnuti-a-detoxikaci-4092376.php

52. Treska

Tresčí maso obsahuje kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny. Najdeme v ní také další cenné látky, zejména vitamíny A, D, skupiny B, včetně B12. Připomínáme rovněž důležité minerály, hlavně jód, selen a draslík.Na tresce si mohou pochutnat mladí i senioři, stejně jako lidé s cukrovkou nebo ti, co snižují tělesnou hmotnost. Záleží jen na kuchyňské úpravě. Mezi dietní patří treska pečená v alobalu či v pergamenu s kouskem citrónu. A těm, kteří žádná výživová omezení nepotřebují, právě tato ryba nabízí celou řadu lákavých pokrmů.Se 100 g tresky přijme naše tělo 310 kJ, 0,4 g tuku, 50 mg cholesterolu.

zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/232477-treska-jedna-z-nejchutnejsich-morskych-ryb.html

51. Křen

Výtažky z kořene křenu působí proti bakteriím, virům, plísním a mají charakter desinfekčního prostředku. Kořen křenu obsahuje především velké množství vitamínu C, mnohem více než citrusové plody. Dále vitamín E, vitamíny skupiny B a provitamín A. Zahrnuje také hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor, síru a sodík. Křen je účinným prostředkem proti anémii, posilňuje odolnost organizmu, povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje vylučování žaludečních šťáv. Při pravidelné konzumaci podporuje v našem organismu tvorbu vitamínu B1, s nímž souvisí kvalita naší paměti a schopnost soustředění.

zdroj: http://www.cez-okno.net/clanok/kren-jako-chutny-a-ucinny-lek

 

50. Pohanka

Pohanka je obilnina. Pochází z oblastí střední Asie, odkud se postupně rozšířila do Japonska, Evropy i do Severní Ameriky. Obsahuje 18 různých aminokyselin. Konzumace pohanky může mít pro obsah vlákniny důležitou úlohu v prevenci a léčení vysokého krevního tlaku a zvýšené hladiny cholesterolu. Je důležitým zdrojem zinku, mědi, selenu, manganu a jiných stopových prvků. Z vitaminů jsou v plodech pohanky zastoupeny především vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C. Velmi důležitým vitamínemv pohance v pohance je cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Je také nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který je důležitý pro cévní pružnosta a velmi vhodná k detoxikaci při těhotenství a jakékoliv autointoxikaci.Je znám léčebný efekt při praskání žilek v oku a obličeji. Pohanka je důležitá při žaludečních a dvanácterníkových vředech, střevních nádorech a stavech místního krvácení či při silné a dlouhé menstruaci.

zdroj: http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/proc-jist-pohanku/

 

49. Rýže basmati

Jménem Basmati se nazývá nejušlechtilejší odrůda rýže, pěstovaná na úpatí Himalájí. Již po stovky let je tato rýže šlechtěna v Indii a Pákistánu na místech kde jsou pole zavlažována vodou přímo z ledovců. Kvalita této rýže však nespočívá pouze v jejím původu a přesné odrůdě, ale také v jejím věku. Správně by Basmati měla být po sklizni alespoň na rok a půl až dva roky uskladněna v suchu a temnu. Poté se očistí a prodá. Tato doba je nezbytná pro vysychání rýže a nízký obsah vody v zrnech je zárukou lepší chuti, nižší lepivosti a také kratší doby přípravy. Zrno je po uvaření mnohem delší než širší, pevné a celkově je rýže sypká, nelepí se a lépe chutná. Rýže Basmati má nižší glykemický index, tzn. méně kalorií, než běžné druhy rýže a je přirozeně bezlepková. Díky tomu je vyhledávanou potravinou u zastánců zdravé výživy, sportovců a nedílnou součástí redukce váhy a diet.

zdroj: www.basmati.cz

48. Káva bez kofeinu nemá vliv na naši energii

Vězte, že jeden šálek kávy bez kofeinu má v sobě přibližně 5 mg kofeinu. Takové množství tělo nepovzbuzuje, ale naopak uspává. Obsah pod hranicí 10 mg nás údajně nutí cítit se více unavené a dokonce si věci pamatujete hůře než obvykle. Příště si raději dopřejte osvěžující bylinný čaj.

zdroj: Harper's Bazaar

47. Para ořechy: prevence rakoviny

Para ořechy jsou nejbohatším zdrojem selenu, živiny, která pomáhá chránit buňky. Vyšší hladina selenu byla spojena se snížením rizika vzniku některých druhů rakoviny (např. močového měchýře a prostaty). Dva ořechy poskytnou více než denní potřebu.

zdroj:www.rodoporadna.cz

46. Zelenina chrání před rakovinou

Omyl! Žádné výzkumy odborníků v EU nepotvrdily vliv konzumace zeleniny na sníženou možnost nádorových onemocnění.

 

45. Losos

Losos se sice řadí mezi ryby tučné, protože obsahuje ve sto gramech až šest gramů tuku, přesto jsou nenasycené tuky z rybího masa našemu tělu velmi prospěšné. Je prokázáno, že u lidí, kteří tyto ryby konzumují aspoň jednou týdně, se výrazně snižuje riziko infarktu.

"Svalovina lososa má i značné množství plnohodnotných bílkovin, ve sto gramech celých jednadvacet. Velký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin v jeho tuku má význam i v prevenci kardiovaskulárních chorob. Ještě více těchto cenných nutričních látek lze nalézt v jikrách, z nichž se připravuje kaviár. Maso z lososa se hodí také do redukční diety, neboť v něm chybí sacharidy a ve sto gramech má jen 138 kalorií," upozorňuje Věra Stejskalová, nutriční terapeutka z pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.

zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/110704-lososem-na-taliri-clovek-prospeje-svemu-srdci.html

 

44. Citrony jsou sladší než jahody?

Ano, je to tak - půl kila citronů obsahuje mnohem více cukru, než půl kila jahod

zdroj: www.supermixer.blog.cz

43. Důvody, proč je dobré pít pivo

Mužům se doporučují dvě malá piva za den a ženám jedno malé pivo.

Mírné popíjení piva, má pozitivní účinek na srdce (lepší než v případě úplné abstinence). Je také prevencí tvorby krevních sraženin, které mohou ucpat arterie a způsobit srdeční choroby.

Při lehké konzumaci piva se významně snižuje hypertenze (vysoký krevní tlak). Dle výzkumů je mírné popíjení piva doporučováno i lidem s cukrovkou, protože snižuje riziko arteriosklerózy, jedné z největších hrozeb cukrovkářů. Pivo konzumované v rozumné míře údajně prospívá i mozku, zlepšuje kognitivní funkce a snižuje riziko demence. Pivo brání úbytku kostní hmoty, ale naopak extrémní pití piva zase zvyšuje riziko zlomenin.

Při pití jednoho až dvou piv denně máte šanci dožít se vyššího věku - pravděpodobně je to zapříčiněno celkovým blahodárným účinkem piva na cévy a srdce.
Pivo pro krásu

V pivu jsou látky, které zlepšují kvalitu vlasů, pokožky a nehtů. Obsažené antioxidanty zase zpomalují proces stárnutí. Proteiny, vitaminy, ionty a antioxidanty jsou koktejlem pro krásu, ale jak už to bývá, i pivo je nutné pít jen v rozumné míře - jinak se setkáme s opačným efektem.

Ženy by v souvislosti s konzumací piva mohla zajímat i kalorická hodnota tohoto zlatavého moku. Pokud se snažíte o redukci váhy, pivo si raději odpusťte.

zdroj: www.novesluzby.cz

 

42. Kanárské ostrovy nemají nic společného s papoušky?

Název je odvozen z latinského označení pro psa: „canis", protože tyto ostrovy byly podle legendy hlídány obrovskými psy.

zdroj: www.wikipedie.cz

41. Kečup škodí dětem?

Omyl! Koncentrace barviv nezpůsobí o nic víc škody než normální jablko.

 

40. Light produkty pomohou hubnout

Omyl! Light potraviny mají buď snížený obsah tuku, nebo cukru. Také některé další složky (např. zahušťovadla) energetický příjem zvyšují.

 

39. Pekanové ořechy: lék na chřipku a nachlazení

Pouhých pět pekanových ořechů obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku, který je zásadní pro fungování bílých krvinek, jež bojují proti bakteriím a virům, včetně nachlazení a chřipky.

zdroj: www.rodoporadna.cz

38. Kešu: bojují proti únavě

Kešu oříšky mají dvakrát více železa než hovězí maso. Železo pomáhá roznášet kyslík v těle a jeho nedostatek může vést k extrémní únavě a špatné koncentraci.

zdroj: www.rodoporadna.cz

37. Bílé nebo tmavé pečivo

Převládá tvrzení, že tmavý chléb je zdravější než bílý. Z hlediska výživných látek v tom ale není rozdíl, do tmavého se pouze přidává potravinářské barvivo. Oba druhy se pečou z mouky, ve které chybějí vitaminy a živiny z vnějších vrstev obilnin. Zdravé je pečivo a chléb celozrnný, protože je zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Navíc vláknina způsobuje, že máte mnohem déle pocit sytosti, podporuje zdravou střevní flóru a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu.

zdroj: www.rodoporadna.cz

36. Ostré urychluje metabolismu

Ano, je pravdou že například chilli nebo zázvor zrychluje látkovou přeměnu. Spouštěčem není jen ostré, ale i výrazně studené. Po vypití chlazeného nápoje s kostkami ledu musí tělo ,dohřát' sliznice a vyrobit teplo, k tomu potřebuje energii a tím se metabolismus zrychlí. Stejnou službu prokáže i hodně horké. Zrychlení se docílí i při trávení bílkovin, tělo vydává víc energie na štěpení. Stejně poslouží i zmnožení svalové hmoty či mírné otužování organismu.

zdroj: www.rodoporadna.cz

35. Raději hořkou nebo mléčnou čokoládu

Slyšeli jste tvrzení, že hořká čokoláda je méně kalorická než mléčná? Chyba. Obě mají přibližně stejný počet kalorií, jen hořká obsahuje víc kakaové hmoty, a tím víc antioxidačních protirakovinných účinků, díky velkému množství polyfenolů.
Vzhledem k množství obsažených kalorií, čokoláda není nejvhodnější stravovací pokrm v době diety. Nicméně pro nastartování metabolismu a pocitu ,sladkosti' může pomoci. Hořká čokoláda je vhodnější pouze z pohledu sacharidů. Má jich méně než mléčná. Jinak je složení podobné. Osobně jsem toho názoru, že rozumné množství čokolády je celoživotně prospěšné. A až vyrazíte na túru po horských hřebenech v rámci "spalování kalorií", kousek čokolády je pro doplnění energie skoro nezbytný.

zdroj:www.rodoporadna.cz

34. Pistácie: snižují krevní tlak

Pár hrstí pistácií ve skořápce obsahuje více draslíku než banány. To pomáhá (jako součást zdravé výživy) k úpravě krevního tlaku, neboť draslík otupuje účinky soli.

zdroj: www.rodoporadna.cz

33. Žvýkačka nezůstává po dobu sedmi let v žaludku

Pravda je, že guma je nestravitelná, ale prochází v těle stejným způsobem, jako každé jiné jídlo. A v tomto případě projde v nezměněné podobě z těla ven.

 

32. Cukr v potravinách zakládá na cukrovku

Omyl! Tělo potřebuje denně 100 až 200 g cukru. Potřebujete ho pro správnou činnost mozku, ledvin, svalové hmoty a krevního oběhu. Správné množství hladiny cukru také udržuje stabilní tělesnou teplotu. Problém nastává při nadměrné konzumaci. Ta může způsobit nadváhu a také už zmíněnou cukrovku.

zdroj: odborník na výživu dr. Detlef Pape

31. Margarín nebo máslo

Určitě mockrát jste slyšeli, že margarín je zdravější a méně kalorický než máslo. Obojí je nesprávné. Sto gramů margarínu obsahuje přibližně stejně kalorií jako máslo. A provedené studie neprokázaly, že margarín významně ovlivňuje množství cholesterolu v krvi. Ani že lidé, kteří konzumují výhradně rostlinné tuky, mají riziko srdečního infarktu nižší, naopak v některých případech jsou k infarktu náchylnější. Vymažte ze své hlavy, že máslo je zdraví nebezpečné.

zdroj: www.rodoporadna.cz

30. Čokoláda nezpůsobuje akné

Pravděpodobně vás v mládí strašili, tím, že po čokoládě se výskyt pupínků na pokožce nadměrně zvýší. Nedá se říci, že by striktní vyhýbání se konzumaci čokolády mohlo zabránit vzniku akné. Žádné studie, které byly provedeny, nebyly schopny prokázat, jakékoli spojení mezi čokoládou a akné.

 

29. Citrony obsahují cukr

Myslíte si, že citrony jsou kyselé, proto neobsahují žádný cukr? Omyl. Půl kila citronu má více cukru než půl kila jahod.

zdroj: www.rodoporadna.cz

28. Všechny jogurty obsahují živé kultury

Již z pouhé definice jogurtu, která je zakotvená v platné legislativě, vyplývá požadavek na přítomnost živé jogurtové mikroflóry v přesně definovaném množství na konci data trvanlivosti jogurtu, tedy nejméně 10 miliónů/g. Mýtus pravděpodobně vzniknul počátkem 90. let, kdy byly na český trh dováženy z Německa „jogurtové" výrobky neobsahující živou mikroflóru, protože byly z důvodů prodloužení trvanlivosti tepelně ošetřeny. Toto je však u českých jogurtů vyloučeno.

zdroj:www.ordinace.cz

27. Funkční jídlo je zdravější

Nevíte, o co jde? Funkční jídlo je takové, které má vedle svých běžných výživových hodnot zdravotní bonus navíc. Třeba pečivo s přídavkem isoflavonů pro snížení rizika rakoviny prsu. Nebo margarín s přídavkem rostlinných sterolů pro snížení cholesterolu v krvi. Zatímco jejich vyšší cenou si můžete být vždycky jisti, na jejich zdravotní účinky se spoléhat nemůžete. Neupravované potraviny jsou často prospěšnější.

zdroj: www.elle.cz

26. Brambory bez nebo se slupkou

Vzpomeňte, kolikrát kolem prošumělo, že nejvíce výživných látek obsahuje slupka brambor. Skutečnost je trochu jiná. Nejvíce škrobu, cukru a proteinů obsahuje střed hlízy, na okraji jsou vitaminy a minerály (tj. horčík, draslík, sodík, vápník a tak dále). Ve slupce můžete nalézt spíš zbytky umělých hnojiv. Ale právě při vaření slupka zamezuje úniku výživných látek z hlízy. Proto brambory ve slupce vařené mají více výživných látek než vařené bez slupky. Ale samotná slupka je výživných látek prostá.

zdroj: www.rodoporadna.cz

25. Lískové oříšky: podporují zdraví celkově

Lískové oříšky jsou bohaté na srdci prospěšné mononenasycené tuky a jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu E, který ochraňuje buňky. Kromě toho jsou lískové ořechy bohaté na vlákninu, vápník, hořčík, zinek, kyselinu listovou a biotin, což z nich dělá všestranně zdravou potravinu.

zdroj: www.rodoporadna.cz

24. Špenát dává sílu a je bohatým zdrojem železa je mýtus

Špenát byl také velice dlouho dobu považován za vynikající zdroj železa. Tento mýtus však vzniknul v roce 1870, kdy jedna německá studie ukázala nesprávné výsledky výpočtu obsahu železa ve špenátu. Ve skutečnosti, však došlo k nesprávnému umístění desetinné čárky, což mnohé lidi uvedlo v domnění, že je ve špenátu desetkrát více železa, než v ostatní listové zelenině.

Špenát je bohatým zdrojem vitamínu A, vitamín E a několika důležitých antioxidantů. Špenát je zdravá zelenina a měla by se jíst z mnoha důvodů, obsah železa k nim ale rozhodně nepatří.

 

23. Syrová zelenina je nejzdravější

Zatvrzelí propagátoři konzumace syrové zeleniny tvrdí, že tepelně neupravená zelenina obsahuje větší množství přírodních enzymů. Na druhou stranu nikdo už nedokáže pořádně vysvětlit, čím jsou vlastně našemu tělu tak prospěšné. Naproti tomu všichni víme o přínosu antioxidantů, které se z většiny zeleniny uvolní až poté, co projde varem. I vaření zeleniny má však svoje kritéria. Ve vodě nebo v páře byste ji měla nechat nanejvýš pět minut, jedině tak si můžete být absolutně jistá, že v ní zůstalo maximum živin.

zdroj: Harper´s Bazaar

22. Po hranolcích se vždycky tloustne

Omyl! Tedy pokud je nesmažíte či nefritujete v několika litrech oleje. Zdravou variantou jsou hranolky, které se připravují na suchém plechu v troubě. Pak obsahují minimum tuku, chutnají výborně a jsou mnohem zdravější než z »friťáku«.

zdroj: www.ona.idnes.cz

21. Alkohol v malé míře může být prospěšný

Ačkoli se může zdát, že toto doporučení vymyslel náruživý konzument alkoholu, jde o tvrzení, které má reálný základ. Zásadní však je, o jaký alkohol se jedná a v jaké míře ho konzumujeme: "Umírněný pravidelný příjem alkoholu má ochranný účinek pro srdce," říká odborník na výživu. "Zvyšuje totiž HDL cholesterol. Jde však skutečně o umírněné množství, které u mužů činí dvě deci vína nebo půl litru piva na den. U žen je tato dávka poloviční, tedy jedna deci vína nebo třetinka piva. Víno, stejně jako pivo, navíc obsahuje antioxidanty, jako je například resveratrol, který chrání tělo před volnými radikály."
Stejné účinky však rozhodně nemůžete očekávat od "tvrdého" alkoholu.

zdroj. www.ona.idnes.cz

20. Čokoláda není zdravá

Omyl! Ovšem není čokoláda jako čokoláda. Pokud sníte kousek kvalitní čokolády s obsahem kakaového oleje, rostlinného tuku a množstvím cukru mezi 30 až 40 g, nijak si neublížíte ani nepřiberete.
Naopak levné »čokolády« ani čokoládami doopravdy nejsou. A ty právě pro linii představují největší nebezpečí.
Obsahují jen mnoho cukrů a přemíru tuku.

zdroj: www.prozeny.cz

19. Je ovoce zdravé?

Obsahuje sice spoustu vitaminů, ale také mnoho cukrů. Takže vhodné je ho konzumovat hlavně dopoledne nebo před sportovním výkonem, večer už určitě ne. Energie z ovoce nemá šanci se před spaním efektivně zpracovat.

zdroj: www.prozeny.cz

18. Mandle: pomáhají vyrovnat se s diabetem

Vysokým obsahem vlákniny a nulovým obsahem sacharidů dávají mandle nižší glykemický index potravinám, jichž jsou součástí. Mají vysoký obsah hořčíku, který také hraje velkou roli při regulaci hladiny cukru v krvi.

zdroj: www.rodoporadna.cz

17. Tento týden se budeme věnovat mýtům o kávě:

 

L) Žloutnutí zubní skloviny

I když se traduje, že pití kávy negativně působí na zabarvení a kvalitu zubní skloviny, tak odborné studie to vyvracejí. Italští vědci při laboratorních testech narazili na látku, která naopak zabraňuje šíření bakterií napadajících zuby a způsobujících jejich kazivost. Černá káva obsahuje kyselinu nikotinovou a trigonelin, které pomáhají ničit streptokokové mutanty mikrobů. Žloutnutí zubní skloviny je dlouhodobým procesem, který ovlivňuje mnoho faktorů.

 

K) Oddaluje spánek

Káva může samozřejmě ovlivnit naši bdělost i ospalost. Což může mít pozitivní i negativní dopad, záleží na tom, co zrovna potřebujeme.  Obvykle pak v dávkách vyšších než 200 mg. Je prokázáno, že mírní a krátkodobě tlumí pocit ospalosti i únavy, příznivě ovlivňuje také naši bdělost, duševní čilost a pocit dobré nálady.

 

J) Snižuje počet nehod

Vědci prokázali, že 22 % vážných dopravních nehod ve Velké Británii zaviní ospalost. Pokud si však lidé dopřejí hned po ránu dva šálky kávy, hrozí jim nejméně trojnásobně nižší nebezpečí dopravní nehody.

 

I) Ochrana před Parkinsonovou a Alzheimrovou chorobou


Lidem, kteří každý den vypijí čtyř až pět šálků kávy, hrozí až pětkrát nižší riziko Parkinsonovy choroby, oproti těm, kteří kávu nepijí vůbec. Pozitivní vliv kofeinu byl prokázán také u cukrovky druhého typu a částečně i Alzheimerovy choroby, tedy demence.


CH)Zajímavý objev psychologů


Ke kuriózním výsledkům dospěli australští psychologové. Zjistili, že lidé, kteří se sejdou nad voňavým šálkem kávy, jsou vůči sobě vstřícnější a mají větší sklon přistoupit na přání nebo požadavky ostatních.

 

H) Turek je škodlivější

Častým mýtem je také to, že káva připravená na „turka" je škodlivější než káva připravená jiným způsobem, například espresso. Specialisté zkoumali čtyři druhy: mletou praženou kávu pro přípravu „turecké" kávy, kávu v kapslích, rozpustnou kávu a mletou kávu na přípravu espressa. Dospěli k závěru, že způsob přípravy žádným způsobem neovlivňuje obsah kofeinu ani škodlivin.

 

G) Způsobuje osteoporózu

Osteoporóza je proces degenerativních změn na kostech, který vzniká na podkladě více faktorů. Samotné pití kávy nám tedy toto onemocnění způsobit nemůže. Bývá to spíše výsledek několika faktorů životního stylu.

 

F) Ani šálek v těhotenství

Vědci se shodli, že umírněná dávka nevadí. Podle anglických odborníků na výživu je přístupnou dávkou 200 mg denně, podle americké dietetické společnosti pak 300 mg denně. Samozřejmě nic se nemá přehánět, jelikož konzumace kávy v těhotenství ve větším množství může mít negativní vliv na plod.

 

E) Způsobuje rakovinu

Z určitých informací prý káva zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře, ale zároveň prý snižuje riziko rakoviny tračníku a tlustého střeva.

 

D) Vyvolává žaludeční vředy

Káva byla také zatracována za to, že dráždí žaludek a způsobuje žaludeční vředy. Sice u některých z nás může způsobit překyselení žaludku, ale neexistují žádné důkazy o vyvolání nemocí žaludku nebo zažívacího traktu.

 

C) Káva dehydruje

Kofein v kávě je jen mírně diuretický. Studie porovnávající účinky kávy ukázaly, že pití kávy organismus nedehydruje. Po počáteční konzumaci kávy se sice zvyšuje potřeba močení, ta ale již dále při další konzumaci nestoupá.

 

B) Káva škodí zdraví

To je jeden z nejstarších a nejrozšířenějších mýtů. Dosavadní studie ale nic takového nepotvrdily. Spíše naopak ­- vypijeme-li několik šálků denně, může to být pro nás prevence proti celé řadě nemocí a navíc káva obsahuje tělu prospěšné antioxidanty. Káva obsahuje dokonce až čtyřikrát více antioxidantů než zelený čaj.

 

A) Pití kávy škodí srdci a zvyšuje krevní tlak

Vědci zjistili, že pijeme-li kávu v přiměřeném množství, nezvyšujeme si tím riziko kardiovaskulárních chorob. Přiměřeným množstvím se rozumí tři až pět šálků denně (přibližně 300 - 400 mg kofeinu). A ani na vysoký krevní tlak nemá kofein tak velký vliv. Na krátkou dobu ho sice může u některých z nás zvýšit, ale není to nějak významné ani dlouhodobé. Výzkumy naopak prokázaly, že organismus zdravého člověka je schopný si během tří až čtyř dnů na účinek kofeinu zvyknout a tolerovat ho.

zdroj: www.svet-potravin.cz

16. TŘI NEJČASTĚJŠÍ MÝTY O MLÉCE

 

Mléko zahleňuje

Nejčastěji zmiňovaným mýtem, který ve společnosti převládá, je že mléko zahleňuje organismus. Zatím žádná lékařská studie tuto skutečnost nepotvrdila. Mléko pouze vytváří na sliznici trávicího traktu ochranný film, který se po velmi krátké době trávením rozkládá na základní živiny. V minulosti se této vlastnosti využívalo k léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu.

 

Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty / "éčka"

Dalším velice rozšířeným mýtem je, že trvanlivé mléko obsahuje konzervanty a že čerstvé mléko je zdravější než trvanlivé. Mléko balené do nápojových kartonů Tetra Pak neobsahuje žádné konzervanty. Trvanlivost mléka je dosažena díky tepelnému ošetření metodou UHT (Ultra Heat Treatment) a speciálnímu složení obalu, který zabraňuje přístupu světla a vzduchu. Trvanlivé mléko obsahuje téměř stejné množství proteinů, vitaminů a minerálu jako "čerstvé" - pasterizované mléko. Tepelným zpracováním může mléko ztratit nanejvýš 10 procent výživných látek.

 

Mléko je těžce stravitelné a pro člověka není vhodné

U 2 až 10 procent evropské populace se vyskytuje tzv. laktózová intolerance, za kterou může nedostatek enzymů štěpících mléčný cukr ve střevě. Mléko obecně je ale pro většinu populace velmi lehce a dobře stravitelná potravina, proto je i součástí různých dietních metod a postupů. O vhodnosti mléka pro dospělého člověka, který je jediným savcem, který pije mléko jiného savce, se vedou dlouhodobé spory. Lidské stravování se zásadním způsobem liší od stravování ostatních savců. Člověk je také jediný savec, jehož mládě potřebuje velice dlouhou péči. Lidský druh vstřebává potřebný vápník nejsnáze z kravského mléka, a to po celý život. Navíc díky přirozenému výskytu vápníku v mléce slouží skvěle jako ochrana organismu před osteoporózou.

zdroj: www.svet-potravin.cz

15. Trvanlivost jogurtů NENÍ 2-3 dny

Mikroorganismy obsažené v jogurtu přeměňují mléčný cukr laktózu na jiné přírodní látky, které prodlužují trvanlivost potraviny. Podobně je to u kysaného zelí nebo vína. vzniklé látky - ať už přírodní kyseliny nebo alkohol - zabraňují růstu naprosté většiny nežádoucích mikroorganismů.
To, že dnes vyrobený jogurt vydrží déle než jogurt vyrobený např. před 20 lety, vyplývá především z toho, že se v mlékárnách významně zlepšily standardy hygieny při výrobě a balení a nedochází ke druhotné kontaminaci výrobků, proto jogurt může dosáhnout doby spotřeby až 30 dnů.


zdroj:www.ordinace.cz

14. Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem

Vynecháváním některých denních jídel nebo nevhodnými redukčními dietami je snadné dostat se do začarovaného kruhu, kdy lidé potýkající se s nadváhou zároveň trpí podvýživou.
„Na nedostatečný přísun energie a živin reaguje organizmus zpomalením bazálního metabolizmu, ukládáním do zásob," varuje MUDr. Jarmila Křížová z metabolické jednotky III. interní kliniky VFN a 1. LF UK a vysvětluje: „tato adaptace umožnila našim prapraprapředkům přežít řadu dní bez dostatečného přísunu energie a živin, když bylo jídlo dostupné jen v omezeném množství. Oni sice přežili, ale pro nás není tato spořící genetická výbava nijak výhodná. Naše tělo umí vytěžit ze stravy maximum energie, obzvláště tehdy, když se obává hrozícího nedostatku, tedy i při nepravidelném stravování. Jenže pak přestává hubnout a může dokonce i tloustnout."

zdroj: www.ordinace.cz

13. Ideální nápoj pro aktivní sportovce? Kakao!

Mysleli jste si, že optimálním nápojem pro sportovce jsou různé energetické nápoje? To jste se ale mýlili! Nejnovější studie prokazují, že ideálním nápojem pro aktivní sportovce je staré dobré kakao!
Tento nejen dětmi oblíbený nápoj je doporučován všem, kteří rádi sportují. Proto byste si kakao měli dát právě po vašem tréninku.
Zabraňuje dehydrataci
V čem spočívá kouzlo kakaa? „Má vyvážený poměr bílkovin a sacharidů," vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D..
„Po skončení sportovní činnosti velmi dobře poslouží k doplnění bílkovin, sacharidů, vápníku a sodíku. Kromě toho vysoký obsah vody v mléce nahradí tekutiny a zabraňuje tak dehydrataci po tréninku."
Pomáhá regeneraci svalů
Kakao pomáhá regeneraci svalů mnohem výrazněji než voda nebo ostatní sacharidové nápoje určené sportovcům. „Hlavním důvodem je, že bílkoviny mléka obsahují vysoké procento (asi 26 %) rozvětvených aminokyselin (valin, leucin, isoleucin), které jsou pro svalovou regeneraci jedinečné," dodává odbornice.
Kakao je tedy ideální volbou! Nejen díky svým pozitivním účinkům na náš organismus, ale zároveň je ve srovnání s energetickými nápoji i levnější.


zdroj: www.bileplus.cz

12. Tuk našemu tělu NEškodí.

Je naprostá pravda, že našemu tělu škodí nadbytek tuku. Na druhou stranu je však určité množství "toho správného" tuku (respektive nenasycených mastných kyselin) pro nás stejně důležité jako například příjem bílkovin nebo vitaminů. Nenasycené mastné kyseliny totiž například předcházejí i cévním a srdečním chorobám.

zdroj: http://ona.idnes.cz

11. Tmavý chleba je zdravější než bílý

Něco pravdy na tom je, ne každý tmavý chléb je ale skutečně tmavý. „Zdravé" pečivo musí obsahovat aspoň deset procent otrub. Řada tmavého pečiva však místo této položky obsahuje pouze karamel, který mu dodává „zdravou" barvu.

zdroj: Harper's Bazaar

10. Svůj BMI si můžete spočítat ve vlastním PC

Stáhněte si do svého PC nebo notebooku vyzkoušený prográmek Body Mass Index (ke stažení zdarma zde). Je malý, rychlý a umožňuje Vám uchovávat si výstupy z jednotlivých výpočtů. Můžete si tak sledovat historii vývoje svého BMI.

 

9. Ovoce a zeleninu nemusíte skladovat v ledničce

Meloun, který uchováváte při běžné pokojové teplotě, obsahuje až dvojnásobek antioxidantů než ten, který vám ležel v ledničce. Podobně na tom jsou také rajčata, broskve a banány. Po pár dnech se stávají ještě výživnějšími.

zdroj: Harper's Bazaar

8. Káva nemá odvodňující účinky

Káva nemá na pravidelné konzumenty žádný diuretický účinek. Je tomu vlastně naopak. Každý šálek kávy tělo nejen hydratuje, ale navíc zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi o čtyři procenta, a to až na několik hodin. Optimální jsou tři až čtyři šálky kvalitní kávy.

zdroj: Harper's Bazaar

7. Borůvky neobsahují více antioxidantů než jiné ovoce

Borůvky zřejmě přijdou o svůj titul superpotraviny. Poslední výzkum texaské univerzity dokazuje, že stejné množství antioxidantů jako kopa borůvek má jedna jediná švestka.

zdroj: Harper's Bazaar

6. Olivový olej je nejzdravější

Olivový olej díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin chrání před arteriosklerózou a srdečním infarktem. Ale ještě zdravější pro srdce a krevní oběh je bodlákový, slunečnicový a sójový olej. Asi vás překvapí, že zatracované husí sádlo, i když patří k živočišným tukům, kterým je kvůli většímu podílu nasycených mastných kyselin přisuzováno, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, se podílem nenasycených mastných kyselin téměř vyrovná olivovému oleji.

zdroj: www.rodoporadna.cz

5. Arašídy: pomáhají hubnout

Tuky, bílkoviny a vláknina v arašídech vám pomůže udržet pocit sytosti na delší dobu, takže nebudete mít chuť dávat si ještě nějakou svačinku. Výzkum vědců z Harvardské univerzity zjistil, že při mírné dietě obsahující arašídy a arašídové máslo se dobrovolníkům spíše dařilo dosáhnout a udržet si hmotnost než při nízkotučné dietě s podobným množstvím kalorií.

zdroj: www.rodoporadna.cz

4. Minimální trvanlivost neznamená automaticky chvíli, kdy se jídlo zkazí.

Jde jen o datum, do něhož výrobce na jídlo dává garanci. Aby se vyhnuli problémům, často kalkulují s co nejkratší dobou. Jídlo po datu minimální trvanlivosti nemusíte ale automaticky vyhazovat. Do toho, aby se zkazilo, může mít daleko. Jak to poznat? K tomu má člověk hned několik senzorů - čich, zrak a chuť. Něco jiného je informace o tzv. datu použitelnosti. Uvádí se u ní „Spotřebujte do..." Ta se používá u potravin, které se rychle kazí. U nich neriskujte.

P. S. Věděli jste, že průměrný Evropan vyhodí až 115 kg potravin ročně? To není  zrovna málo...

zdroj: www.elle.cz

3. Vlašské ořechy: snižují cholesterol

Strava obohacená o vlašské ořechy snižuje hladinu cholesterolu až o 0,3 mmol/l. Dokazuje to třináct studií, kterých se zúčastnilo více než 365 lidí. Stačí vám 30 g denně a výsledky budou vidět už za měsíc.

zdroj: www.rodoporadna.cz

2. Ne všechny sýry jsou zdravé

Bohužel hlavně v Česku tolik oblíbené »taveňáky« mají vysoké procento tuku. Ideální je konzumovat sýry s 30% a nižším obsahem tuku.

zdroj: www.prozeny.cz

1. Nesnídat neznamená hubnout

Bez snídaně se tělo obtížně nastartuje na denní provoz. Také tělesná teplota je nižší, než by měla být. Naopak platí, kdo nesnídá, přibírá na váze.

zdroj: www.prozeny.cz

 

 

 

Kolik denně utratíte za jídlo?

Víte kolik Vás stojí denně jídlo, které si kupujete v restauracích a obchodech? Orientrační částky:


Snídaně: 40 Kč
Dopolední svačina: 15 Kč
Oběd: 120 Kč
Odpolední svačina: 15 Kč
Večeře: 90 Kč
Příprava jídla: 50 Kč

Celkem 330 Kč


Ušetřete čas a energie na přípravu a peníze za nákup surovin. 

Celodenní harmonické krabičky: od 259,- Kč / den


Chci změnu